Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,060.67
-2.34
ETH
$1,867.00
-1.92
LTC
$89.48
-2.82
DASH
$41.81
-4.02
XMR
$148.44
-3.2
NXT
$0.00
-2.34
ETC
$17.98
-1.69
DOGE
$0.07
-1.22
ZEC
$32.21
-4.53
BTS
$0.01
-2.37

Airdrop Nedir, Nasıl Kullanılır? Kripto Airdrop Rehberi

0 42

Kripto airdrop, birkaç kişinin veya topluluğun ücretsiz kripto para birimi paraları alacağı bir olaydır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto dünyasına aşina iseniz, airdrop kriptosunu duymuş olabilirsiniz. Bu terim, bazı insanlar veya topluluklar için ücretsiz bir kripto para birimi eşantiyonunu ifade eder. Organizatör, paraları etkinlik sırasında herhangi bir kar elde etmeden doğrudan hak sahiplerinin cüzdanlarına gönderecektir.

Bu ücretsiz tokenler, bir ICO satın alımını tamamladıktan sonra veya yakın zamanda yeni bir token başlatan bir geliştiriciden alabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı geliştiriciler veya organizatörler, ücretsiz tokenleri almadan önce talep sahiplerinin cüzdanlarında genellikle Bitcoin veya Ethereum olmak üzere bir miktar token bulundurmasını ister.

Kripto Airdrop nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, bir kripto airdrop, birkaç kişinin veya topluluğun ücretsiz kripto para birimi paraları alacağı bir olaydır. Kripto paralar tamamen ücretsiz olduğundan, birçok şirket işlerini tanıtmak için airdrop kullanır.

Bu arada, geliştiriciler genellikle yeni bir kripto para birimine yönelik kamuoyu farkındalığını artırmak ve bir ICO sonra kripto para ticaret hacmini artırmak için airdrop kullanır. Başka bir deyişle, bir kripto para biriminde halkın ilgisini korumak için bir airdrop kullanılabilir.

2014 yılında Auracoin (AUR), airdrop gerçekleştiren ilk kripto para birimi oldu. 1. Aşama sırasında geliştirici, yerel nüfus sayımına katılan her İzlanda vatandaşına ücretsiz 31.8 AUR verdi.

Bir airdrop gerçekleştirmeden önce, şirket veya organizatör önce etkinlik tarihini duyurur. Etkinlik gerçekleştiğinde, organizatör, her talep sahibinin ücretsiz tokenleri almasına izin vermek için blok zincirinden bir “anlık görüntü” alacaktır.

Bu ücretsiz tokenleri almak ilginç görünebilir. Bununla birlikte, airdrop kripto para biriminde hala oldukça yeni. Bu nedenle, bu faaliyeti yöneten yeterli sayıda düzenleme bulunmamaktadır. Yasanın olmaması, çoğunlukla kripto para topluluklarında meydana gelen birçok airdrop dolandırıcılığı için şans yaratır.


Airdrop Dolandırıcılığı

Teknoloji gelişiyor ve dolandırıcılık da öyle. Aslında, kripto airdrop dolandırıcılığı, dolandırıcılar tarafından en sık kullanılan yöntem haline geldi. Bir kripto para birimi airdrop planı hakkında uydurma bir hikaye anlatacak ve insanları buna inandırmak için çok çaba sarf edeceklerdi. Kötü haber şu ki, yalanlarının ardındaki gerçeği anladığınız an, zaten onların kurbanı oldunuz.

İşte en sık karşılaşılan üç airdrop dolandırıcılığı.

Veri hırsızlığı

Dolandırıcılar, kurbanlarının bir dolandırıcılık sayfası veya bağlantısı açmasını sağlamaya çalışacaklardır. Bu sayfa, sosyal medya hesaplarınız ve şifreleriniz, e-posta adresleriniz ve özel anahtarınız dahil olmak üzere tüm kişisel bilgilerinizi toplayacaktır. Dolandırıcılar bu bilgileri kimlik avı yapmak veya üçüncü taraflara satmak için kullanırdı.

Özel anahtar hırsızlığı

Her kripto para cüzdanının iki farklı anahtarı vardır: özel ve genel anahtarlar. Genel anahtar, başka bir kullanıcı tarafından paylaşılabilen ve bir işlem için gerekli olan bir anahtardır. Bu arada, özel anahtar yalnızca sahibi tarafından bilinen bir anahtardır ve cüzdanın kendisine erişimi elinde tutar.

Genellikle, ücretsiz token göndermeden önce, şirket veya organizatör talep sahibinin açık anahtarını ister. Cüzdanınızı herkese açık hale getireceğinden, özelinizi asla kimseyle paylaşmamalısınız. Bu nedenle, birisi sizin özel anahtarınızı isterse her zaman dikkatli olmalısınız.

Yönlendirme dolandırıcılığı

Birçok işletme ve/veya geliştirici, kripto paralarını tanıtmak ve hatta özel indirimler vermek için kripto airdrop 2021 referans bağlantılarını veya kodlarını kullanır. Kullanıcı sayısını ve işlem hacmini artırmak için kullanılan yaygın bir tekniktir. İronik olarak, dolandırıcılar da benzer şekilde çalışır.

Dolandırıcılar sizi sahte bir forma yönlendirerek kişisel bilgilerinizi toplamaya çalışacaklardır. Daha sonra bu bilgileri farklı bir platformda sizin adınıza bir tavsiye programına katılmak için kullanacaklardır.

Bağlantı alındıktan sonra, diğer kişileri davet etmek için bu bağlantıyı kullanacaklar ve bu nedenle, yeni kayıtlı kullanıcı sayısına göre platform tarafından ödeme yapılacak.

En büyük airdrop dolandırıcılığı, OMGNetwork’ü içeren 2017’de gerçekleşti. O zamanlar bir şirket OMG tokenlerini airdropla dağıtma sözü vermişti ancak bazı nedenlerden dolayı gündemi ertelemek zorunda kaldılar.

Sorun, bazı insanlar bu haberi almadığında ve orijinal plan Twitter, Telegram ve diğer kripto para birimi forumlarında küresel olarak yayılmış olduğu için hala airdrop’u beklerken ortaya çıktı.

Dolandırıcılar daha sonra bu bilgi eksikliğinden yararlandı. Sahte siteler ve Twitter hesapları oluşturdular, ardından birçok kişiden özel anahtarlarını paylaşmalarını istediler. Ne yazık ki, otorite bu dolandırıcılığı ortaya çıkardığında 300 ETH parası zaten kayboldu.

Kripto Airdrop Nasıl Alınır?

Kripto airdrop’ları genellikle promosyon amaçlı kullanılır. Bu ücretsiz airdrop kripto paralarını almanın birkaç yolu var ve işte bugün bilinen airdrop yöntemleri.

Standart airdropu

Bu yöntem için platformdan güncellemeler ve haber bültenleri almak için bir hesap oluşturmalısınız. Kullanılabilir olduğunda airdrop hakkında daha fazla bilgilendirileceksiniz.

Ödül airdropu

Ayrıca ödül şemasını kullanarak bir airdrop alabilirsiniz. Bu yöntem için, muhtemelen bir web sitesini tweetleyerek veya takipçilerinizden platform tarafından düzenlenen özel bir kampanyaya veya etkinliğe katılmalarını istemek gibi birkaç görevi tamamlamanız gerekiyor. Bu görevleri tamamladıktan sonra ücretsiz tokenleri almaya hak kazanacaksınız.

Tutucu airdrop

İlk ikisinden farklı olarak, bu yöntem, cüzdanınızda genellikle BTC veya ETH olmak üzere belirli bir miktarda token bulundurmanızı gerektirir. Daha sonra organizatör tarafından belirlenen orana göre bir airdrop alacaksınız.

Özel airdrop

Bu airdrop yalnızca bir web sitesinin, sosyal medya hesabının veya işletmenin üyeleri, aboneleri veya takipçileri için düzenlenir. Airdrop’u almak için, ücretsiz tokenleri almadan önce çembere katılmalı ve geçerli tüm şartları yerine getirmelisiniz.

Airdrop avcısı

Kripto para geliştiricileri genellikle tokenlerinin büyük ölçüde halkın farkındalığını artırmak ve ağlarını genişletmek için kullanılmasını ister. Bu geliştiriciler, özellikle yakın zamanda yeni bir kripto para çıkaranlar, kripto paralarını tanıtabilmeleri için bir airdrop yapmaktan bile çekinmeyecekler.

Bu olay kesinlikle airdrop avcılarını cezbedecektir. Bu avcılar, ücretsiz tokenleri almak için abonelik almak veya sosyal medya gönderilerini beğenmek de dahil olmak üzere tüm airdrop şartlarını yerine getirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır. Bunu, kripto para fiyatının bir gün yükseleceği beklentisiyle isteyerek yapıyorlar.

Bu sadece rastgele bir avlanma eylemi değildir. Bu avcılar ayrıca mümkün olduğunca çok sayıda kaliteli token almak için airdroplara katılırlar. Faydası olmayan madeni paralardan kaçınmaya çalışacaklar ve önemli kayıpları önlemek için vakaları kullanacaklar. Bu avcılar için bile bu o kadar kolay bir iş değil. Kesin olmaları ve kendilerine en yüksek kazancı sağlama eğiliminde olan ücretsiz kripto airdropunu elde etmek için çabalarını akıllıca harcamaları gerekir.

Bu nedenle mümkün olduğunca airdrop almak için birçok kripto parayı, özel sosyal medya hesaplarını, projeleri takip etmeye çalışacaklar ve hatta görevler üzerinde çalışacaklar.

Kaynak: Coinkolik

Leave A Reply

Your email address will not be published.