Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,060.67
-2.34
ETH
$1,867.00
-1.92
LTC
$89.48
-2.82
DASH
$41.81
-4.02
XMR
$148.44
-3.2
NXT
$0.00
-2.34
ETC
$17.98
-1.69
DOGE
$0.07
-1.22
ZEC
$32.21
-4.53
BTS
$0.01
-2.37

Ethereum Kurucusu Ukrayna İşgali Hakkında Konuştu: Ethereum Tarafsız Ama Ben Değilim

0 90

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Rusya – Ukrayna savaşı hakkında konuştu. Putin’in barışçıl bir çözümden vazgeçme kararına üzüldüğünü söyleyen Buterin, istilayı suç olarak nitelendirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ethereum’un Rus-Kanadalı kurucusu Buterin, Twitter hesabı üzerinden işgal hakkındaki görüşlerini Rusça olarak paylaştı. Buterin konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Putin’in Ukrayna ile olan anlaşmazlığa barışçıl bir çözüm olasılığını terk etmesi ve bunun yerine savaşa gitme kararına çok üzüldüm. Bu Ukrayna ve Rusya halkına bir suçtur… Ethereum tarafsız ama ben değilim.”

Bu hafta başlarında Doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığının tanınması, piyasalarda sıcak savaş ihtimalinin düştüğü şeklinde yorumlanmıştı. Ancak Başkan Vladimir Putin’in Çarşamba günü Ukrayna’da “özel bir askeri operasyon” yapacağını ilan etti. Bu, tam bir işgale örtülü bir gönderme oldu.

Sovyetler Birliği’nin çöküşünü takip eden yıllarda Rusya’da doğan Buterin, 2000 yılında ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etmişti. Aynı yıl Putin, Devlet Başkanlığı görevine getirildi.

Vitalik’in babası Dmitry de 2021 başlarında Decrypt’e verdiği bir röportajda Putin hakkında “O KGB’nin ta kendisi ve bu ikisi (KGB ve Putin) milyonlarca Rus ve Ukraynalıya işkence edip öldüren insanlar” ifadelerini kullanmıştı.

Buterin 2017 yılında diplomasi girişiminde de bulundu ve Rusya’nın Ethereum ağını kullanmasını sağlamak amacıyla Putin ile bir araya geldi. Putin ise sert tepki gösterdi. 

Ancak geçtiğimiz haftalarda Rusya Merkez Bankası’nın kripto varlıkları yasaklama önerisini, ülkenin enerji kaynaklarının Bitcoin madenciliğinde kullanılmasının Rusya’ya “belirli rekabet avantajları” sağlayabileceğini öne sürerek reddetti. 2019 tarihli bir Wired makalesi, Rusya’nın eski Sovyet devletlerinde Bitcoin madenciliğini “ABD yaptırımlarına son vermek” için nasıl kullanabileceğini ele almıştı. Ancak ne Putin ne de Rusya, otoriterliğe karşı çıkma eğiliminde olan kripto paraları tam olarak benimsemedi.

Kaynak: Coinkolik

Leave A Reply

Your email address will not be published.