Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,181.39
+0.35
ETH
$1,796.59
+1.92
LTC
$82.18
+1.94
DASH
$58.02
+2.39
XMR
$150.08
-2.03
NXT
$0.00
-6.34
ETC
$20.62
+3.83
DOGE
$0.08
+6.6
ZEC
$36.07
+3.8
BTS
$0.01
+0.96

Uzmanlara Göre Ukrayna Gerginliği, Fed’in Faiz Artırımı Planlarını Durdurmayacak

0 24

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması ile birlikte Bitcoin son bir ayın en düşük seviyesi olan 34.300 dolara kadar geriledi. Oyuncu ve yapımcı Joel Heyman, Putin’i Fed başkanı olarak lanse ettiği esprili tweetinde Mart ayındaki faiz artırımının iptal edildiğini ve QE’nin sürdürüleceğini söyledi. Hayman’ı bu tweeti aslında, jeopolitik belirsizlik ve varlık piyasası istikrarsızlığı nedeniyle Fed’in sıkılaşma politikalarından vazgeçebileceği şeklindeki beklentiyi yansıtıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ancak uzmanlar, Fed’den böyle bir hamle beklemiyor. Stack Funds COO’su ve kurucu ortağı Matthew Dibb konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Fed’in Mart ayındaki faiz artışı planlarından tümüyle geri adım attığını hayal etmek zor. Enflasyonist baskıların emtia fiyatlarını artıracağına şüphe yok. Rusya ve Ukrayna, çeşitli değerli metaller ve tarımın en büyük ihracatçılarından olmaya devam ediyor.”

Dibb’e göre esas soru, Fed’in faiz artırıp artırmayacağı değil ne kadar artıracağı. 

TradingView verilerine göre, Brent petrol 2014’ten bu yana ilk kez 100 doları aştı. Goldman Sachs’a göre, emtialarda büyük bir yükseliş için koşullar mevcut. Analist ve ekonomist Alex Kruger, ham petrol ve gıda fiyatlarının uzun süre daha yüksek seviyelerde kalmasının muhtemel olduğunu söylüyor. Ancak Kruger, ham petrol ve gıdanın çekirdek enflasyonu temsil etmediğini ve Fed’in bunların fiyatlarındaki artışı görmezden gelebileceğini söylüyor. Kruger ayrıca “Fed’in tepkisini şimdi ölçmenin imkansız olduğunu ve yetkililer bunun hakkında konuşmaya başladığında bir fikir edinebileceklerini” söyledi. Çekirdek enflasyon, talep yönlü baskıların en iyi göstergesi ve daha güvenilir bir gösterge olarak yaygın bir şekilde lanse ediliyor.

9 Faiz Artışı Gerçekçi Değil mi?

Piyasa yorumcuları, lanse edilenin aksine Fed’den daha az faiz artırımı ve daha sığ bir sıkılaşma politikası bekliyor. Dijital varlık yönetimi firması Arca’nın CIO’su Jeff Dorman, CoinDesk’e yaptığı açıklamada, “Faiz artırımı yine de gerçekleşecek… büyük olasılıkla 2-3 artırım. Ancak piyasanın 6-9 artırım beklentilerinin gerçekleşme olasılığı çok az” şeklinde konuştu. 

Çarşamba günü itibariyle piyasalar, 2022 için altı çeyrek puanlık faiz artışını fiyatlamıştı. Ancak Putin’in Ukrayna’ya savaş ilan etmesiyle birlikte, Fed fonları vadeli işlem verileri traderları altı faiz artırımını fiyatlıyor gibi görünüyor.

Analistelere göre sığ bir sıkılaşma politikası ve enflasyondan jeopolitikaya odaklanma beklentileri, Rusya-Ukrayna savaşına verilen ilk tepki azalmaya başladığında Bitcoin ve kripto piyasasını bir miktar rahatlatabilir. Dorman ayrıca ekledi:

”Piyasa zaten 2024’te faiz indirimi yapılacağını fiyatlıyor, bu da faiz artırımlarının bir etkisi olmayacağını gösteriyor çünkü piyasa zaten tersine fiyatlanıyor.”

Jarvis Labs ekonomisti Ben Lilly, Rusya-Ukrayna gerilimini Fed için iyi bir oyalanma olarak nitelendiriyor:

“Enflasyon endişelerine odak giderek azalıyor. Ayrıca, genel olarak jeopolitikteki belirsizlik harcamaları bir dereceye kadar azaltabilir. Söz konusu gerilim aslında Fed’e yükselen enflasyon için bir neden verebilir.”

Kaynak: Coinkolik

Leave A Reply

Your email address will not be published.