Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,575.98
+0.53
ETH
$1,802.01
-0.45
LTC
$90.12
-1.05
DASH
$56.79
-1.61
XMR
$160.42
+1.76
NXT
$0.00
+0.53
ETC
$20.47
-1.16
DOGE
$0.07
-1.3
ZEC
$37.54
+0.05
BTS
$0.01
-1.06

Joe Rogan’ın Programında Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Distopyası Konuşuldu

0 21

Joe Rogan’ın konuğu Maajid Nawaz, CBDC’lerin devletin vatandaşlarını kontrol etmesi için güçlü bir araç olduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İngiliz yayıncı Maajid Nawaz, Joe Rogan Experience’a çıkarak merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) ileride nelere sebep olabileceği gerçeğine ışık tuttu. Nawaz’ın podcast’te belirttiği gibi, yasa koyucuların CBDC kavramına karşı bu kadar istekli olmalarının bir nedeni de bu para biçiminin programlanabilir ve kontrol edilebilir olmasıdır. Nawaz, şunları söyledi:

“Yapmak istedikleri şey, merkez bankacılığı dijital para birimi denen bu şeyi getirmek. Bitcoin ve kripto paraya rakip olarak fiat kağıt parayı dijital parayla değiştirmek istiyorlar. Ancak bu merkeziyetsiz bir para birimi olmak yerine hükümet tarafından kontrol edilecek.”

Uyarı ilk başta bir komplo teorisi gibi gelebilir, ancak yasa koyucular olasılığı araştırdıklarını kabul ettiler. Geçen yılın Haziran ayında, İngiltere Merkez Bankası direktörü Tom Mutton konuyla ilgili açık ve net bir şekilde konuştu:

“Bunun [para programlamanın] bazı sosyal açıdan faydalı sonuçları olabilir, bir şekilde sosyal olarak zararlı olduğu görülen faaliyetleri önleyebilir. Ancak aynı zamanda insanların özgürlükleri üzerinde bir kısıtlama olabilir.”

CBDC’ler, devletlerin insanların hayatlarını yedikleri yiyeceklere, seyahat ettikleri yerlere ve katılmalarına izin verilen faaliyetlere kadar mikro düzeyde yönetme tehlikesini getirebilir.

Nawaz’ın podcast’te söylediği gibi, İngiltere’nin finans lideri Rishi Sunak, hem Birleşik Krallık’ta hem de denizaşırı ülkelerde CBDC teknolojisini açıkça savundu. Nawaz’ın Rogan ile paylaştığı bir videoda Sunak, G7 konferansında CBDC’lerin erdemlerini bile övdü.

Nawaz, böyle bir teknolojinin olası sonuçlarını anlatan eden tek yorumcu değil, ancak Joe Rogan’ın podcasti’nde açıklama yapması nedeniyle artık her zamankinden daha fazla insan sorunun farkında.

Kaynak: Coinkolik

Leave A Reply

Your email address will not be published.