Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,073.44
-2.83
ETH
$1,866.58
-2.18
LTC
$89.52
-2.98
DASH
$41.76
-4.59
XMR
$147.60
-3.64
NXT
$0.00
-2.83
ETC
$17.94
-1.97
DOGE
$0.07
-1.02
ZEC
$32.19
-5.04
BTS
$0.01
-2.08

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Zeugma İle Metaverse’e Adım Attı

0 36

Her geçen gün popülerliğini daha da arttıran metaverse evrenine Türkiye’den birçok şehir katıldı. Bu şehirlere en son Gaziantep eklendi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de metaverse evrenine giriş yaptığını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep’teki Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan Dionysos Evi, metaverse’e taşındı.

Gaziantep’teki Zeugma Dionysos Evi Metaverse’e Taşındı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Zeugma Mozaik Müzesi’nde yer alan eserlerin metaverse aracılığıyla sanal ortama taşınması amacıyla çalışma başlattı. Bu bağlamda ilk olarak Zeugma Dionysos Evi, 3 boyutlu tasarlanarak metaverse ortamına eklendi. Böylece insanlar, Zeugma Dionysos Evi’ni sanal gözlüklerle gezebilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gezegen Evi’nde gerçekleştirilen “Metaverse Dünyasına İlk Adım” programında yaptığı konuşmasında, çağa uyulmayıp bilgi ve teknolojinin iyi kullanılmaması halinde yarının Türkiye’sinin gençlere hazırlanamayacağını söyledi. Şahin, şu açıklamalarda bulundu;

“Medeniyetler tarihini inceleyin, kim o dönemin bilgisini ürettiyse o dönemin sözünü söylüyor. Bu Selçuklu’da, Osmanlı’da da ve bugün de böyledir. Bugün Silikon Vadilerini kuranlar dünyanın sözünü söylüyor. Geleceğini dünyasını bugün görüp gereğini yapanlar inşa edecek.”

“Metaverse Dijital İmkânlarla İstediğiniz Şeyi Size Yakınlaştırıyor”

Şahin, bu anlamda kentte teknolojiyi iyi kullanmaya çalıştıklarını dile getirerek bu doğrultuda Zeugma Anti Kenti’nde önemli obje ve eserlerin çıkartıldığını ve bu eserlerin metaverse’e taşındığını söyledi. Şahin, şöyle konuştu;

“Roma döneminin en iştihamlı dönemini Zeugma’da görebilirsiniz. İnsanların zamanı olup da yerinde görme fırsatı olmuyor. Metaverse size dijital imkanlarla isteğinizi size yakınlaştırıyor, merak uyandırıyor, gelme merakı uyandırıyor. Bilim, sanat ve kültür teknolojiyle birleşecek. Kültürel mirası teknolojiyle buluşturacağız yeni dönemdeyiz. 5 antik kentiyle han, hamam, müzeleriyle Gaziantep metaverse ile buluşuyor.”

Kaynak: Coinkolik

Leave A Reply

Your email address will not be published.