Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,044.83
-0.45
ETH
$1,893.53
-0.42
LTC
$95.03
+0.59
DASH
$42.77
+1.04
XMR
$148.51
+1.23
NXT
$0.00
-0.45
ETC
$18.15
+0.17
DOGE
$0.07
+0.17
ZEC
$32.25
+0.91
BTS
$0.01
+19.75

İran, Kripto Para Madenciliğine Kısmi İzin Verdi

0 72

İran, ülke genelinde yaşadığı elektrik kesintileri sebebiyle kripto para madenciliğini Mayıs 2021’de yasaklamıştı. İran, yasağı bu ay kaldırdığını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ülkede uzun süren elektrik kesintilerinden dolayı yasa dışı kripto para madenciliğini suçlayarak kripto madenciliği yasaklayan İran, yapılan düzenlemeler ve kripto madenciliği kanunları ile, elektrik kesintilerinin önüne geçmeyi amaçladı.

Kripto Madenciliği Yapmak İsteyenler Ruhsat Almalı

İran, kripto madencilerinden yenilenebilir enerji kullanmalarını talep etti. Kripto para madenciliği yapmak isteyenler, birçok kurala tabi olan bir ruhsat almak zorunda. Bu ruhsatı almanın kolay olmadığı ve her isteyene verilmeyeceği aktarıldı.

Kripto Madencileri Zamlı Elektrik Faturası Ödeyecek

Kripto madencilerin, normal vatandaşa göre daha çok elektrik tükettiğini söyleyen İran yetkilileri, yapılan kanun düzenlemesi ile ruhsat sahibi kripto madencilerinin bu gerekçeyle daha pahalı elektrik faturası ödeyeceğini bildirdi.

Madenciler Ürettikleri Kripto Paraları İran Merkez Bankası’na Satabilecek

Yapılan kanun düzenlemesi ile İran uzun vadede kripto madenciliğe birçok kolaylık getirmeyi amaçlıyor. Şimdilik kanun düzenlemesi kısıtlamaları beraberinde getirse de, madenciler ürettikleri kripto paraları İran Merkez Bankası’na satabilecek.

Yeni Projeler İle Daha Fazla Kolaylık Sağlanacak

Ayrıca kripto madencilerin elektrik faturası yükünü hafifletmek ve kripto madenlerine yetecek kadar elektrik tedarik edebilmek için, 10 bin megavatlık yenilenebilir enerji üretimi yapılması hedeflendi. Bu proje hayata geçtiğinde, hem İran’ın elektrik sorunlarının çözüleceğinin hem de kripto madencilere ucuz elektrik sağlanabileceğinin altı çizildi.

Kaynak: Coinkolik

Leave A Reply

Your email address will not be published.