Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,060.67
-2.34
ETH
$1,867.00
-1.92
LTC
$89.48
-2.82
DASH
$41.81
-4.02
XMR
$148.44
-3.2
NXT
$0.00
-2.34
ETC
$17.98
-1.69
DOGE
$0.07
-1.22
ZEC
$32.21
-4.53
BTS
$0.01
-2.37

Beta Finance Nedir? BETA Ne İşe Yarar?

0 41

Beta Finance nedir? Beta Finance, merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminde yer alan merkeziyetsiz bir para piyasası protokolüdür. kriptohaberler.net olarak bu makalede “Beta Finance nedir” sorusuna detaylı olarak yanıt vereceğiz ve projeyi inceleyeceğiz.

Beta Finance nedir?

Protokol, Ethereum üzerine inşa edilmiştir ve borç verip alma ile açığa satış işlemleri gerçekleştirmeyi sağlamaktadır. Beta Finance’in amacı, kripto para piyasasındaki volatiliteyi (oynaklığı) azaltmaktır. Ancak bununla yetinmeyen proje; ek olarak borç vermek, borç almak ve açığa satış (short) yapmak isteyen yatırımcılara da istikrar sunmayı hedeflemektedir.

Platform, ödünç alma ve ödünç verme özellikleri bir yana “1 click short tool” adı verilen araçla dikkat çekmektedir. Bu özellik sayesinde yatırımcılar, kolayca bir tıklamayla farklı kripto para birimleriyle kısa (short) pozisyonlar açabilmektedir. Bunun yatırımcılarının pozisyonlardan korunmalarına yardımcı olduğu ifade edilmektedir. Protokol, short pozisyon açtığınız tokeni ödünç alıp onu teminat tokeniyle değiştirmektedir. Sonrasında ise orijinal teminat ve ödünç alınan teminat, short açılan tokenle değiştirilmektedir.

Bununla birlikte BETA token sahipleri, “liq olma” durumunda geri dönüş sağlamak için protokol dahilinde tokenlerini stake edebilmektedir. Bunun karşılığında BETA stakerları, işlem ücretlerinden bir pay ile ödüllendirilmektedir. Ayrıca protokol, likidite sağladıkları için BETA ile ödüllendirilen bir madencilik programı da sunmaktadır.

Beta Finance’ın kurucusu kimdir?

Protokolün kurucususu, MIT mezunu ve daha önce Microsoft ile Facebook’ta görev almış Allen Lee’dir. Ek olarak protokol; içlerinde ParaFi Capital, Multicoin Capital ve DeFiance Capital’in de bulunduğu bir yatırımcı grubu tarafından da desteklenmektedir.

BETA tokeni nedir?

Platformun tokeni BETA, bir yönetişim tokeni olarak tanımlanmaktadır. Sahipleri, platformun yönünü belirleyecek teklif ve planlamalarda oy kullanmak için tokenlerini kullanabilmektedir.

BETA’nın toplam arzı ve mevcut fiyatı nedir?

Coingecko verilerine göre Beta Finance’In maksimum ve toplam arzı 1,000,000,000 BETA’dır. Dolaşımdaki arz miktarı ise 401,666,668 BETA’dır. Bununla birlikte projenin son 24 saatteki ticaret hacmi 13,604,982$ iken piyasa değeri 48,783,085$’dır. BETA şu anda kripto para borsalarında 0,121762$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ekim 2021’de 3,45$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Beta Finance nedir? BETA nasıl alınır?

Protokol, Binance başta olmak üzere birçok kripto para borsasında işlem görmektedir. Bu protokole yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. Beta Finance’ın işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: Binance, KuCoin, MEXC, Phemex, Bitrue, Pionex ve Bitget. Beta Finance’a yatırım yapmak isteyenler, yukarıdaki borsalardan birinde hesap açıp, cüzdanlarına USDT ekleyerek AURY’yi alabilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.