Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,091.49
+4.74
ETH
$1,905.27
+4.05
LTC
$91.63
+3.36
DASH
$44.11
+4.13
XMR
$155.25
+2.45
NXT
$0.00
-6.9
ETC
$18.50
+1.7
DOGE
$0.07
+0.56
ZEC
$34.39
+5.04
BTS
$0.01
+2.44

Gitcoin Nedir? GTC Coin Ne İşe Yarar?

0 30

Gitcoin nedir? Gitcoin (GTC), açık kaynaklı programların geliştirilmesine ve fonlanmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir Blockchain projesidir. Bu makalede Gitcoin nedir, ne sunar, GTC coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. kriptohaberler.net olarak, sizin için hazırladık.

Gitcoin nedir?

İnternet ilk ortaya çıktığında, bu yeni sanal dünyanın nasıl olması gerektiği konusunda farklı fikirler vardı. Buna göre, interneti yaratan Tim Berners Lee dahil olmak üzere birçok teknoloji dâhisi, internetin bilginin özgürce dolaştığı bir yer olması düşünüyordu. Otoriteden ve bireysel mülkiyetten bağımsız bu internet görüş ise zaman içerisinde Web3 adını aldı. Gitcoin tam da bu noktada devreye giriyor. Proje, açık interneti desteklemek için kendi ekosistemini ve Blockchain teknolojisini kullanıyor. Buna uygun olarak platform, bir DAO aracılığıyla merkeziyetsiz bir biçimde yönetiliyor.

Gitcoin 2021 yılının mayıs ayında piyasaya çıktı. Proje, o dönemden beri Web3 altyapısını destekliyor. Ek olarak bunu, araçlar, uygulamalar, ağlar ve teknolojiler geliştirerek yapıyor. Özünde geliştiricileri kendine çekmeyi amaçlıyor. Bunun için, geliştiricileri hibe ve fon ile finanse ediyor. Ayrıca proje, sosyalleşmeyi de destekliyor. İsteyen geliştiriciler, çeşitli topluluklara katılabiliyor ve takip ettikleri geliştiricilere bağış yapabiliyor. Bununla birlikte, platformun bir Web3 eğitim platformu da mevcut. Bu platformda geliştiriciler, diğer kullanıcıları eğitiyor. Ek olarak, Ethereum tabanlı olan Gitcoin’de geliştiriciler, uygulamaları üzerinden para da kazanabiliyor.

GTC coin nedir? Ne işe yarar?

GTC coin, Gitcoin platformunun yönetişim tokenidir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere, Gitcoin’in bir DAO’su bulunuyor. GTC, bu DAO’nun fonlanması ve yönetilmesini sağlıyor. Aslında Ethereum tabanlı bir ERC-20 tokeni, ancak GTC’nin Near ağında da bir versiyonu da mevcut. GTC coin fiyatı, yazım sırasında 2,86 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ayrıca, 14.2 milyon adet GTC dolaşımda yer alıyor. Tokenin toplam arzı ise 100 milyon adet olarak belirlenmiş. Şimdi gelin, GTC coin’in kullanım durumlarına bir göz atalım.

GTC sahipleri, Gitcoin DAO’ya katılım sağlayabiliyor. DAO’ya katılan kullanıcılar, platformun yönetimine doğrudan katılarak, topluluğa teklif verebiliyor. Ayrıca, diğer kullanıcıların tekliflerini oylayabiliyorlar. Buna göre GTC coin sahipleri, bir bakıma Gitcoin’in hissedarları gibi oluyor. Bununla birlikte, token ödüllendirme için de kullanılıyor. Platformun geliştiricilere verdiği ödüller GTC coin şeklinde oluyor. Kullanıcılar, diğer geliştiricilere GTC veya ETH olarak bahşiş verebiliyor.

Gitcoin nedir? GTC coin nasıl alınır?

Gitcoin, işlem hacmi geniş birçok kripto para borsasında işlem görüyor. GTC coin şu anda Binance, KuCoin, Coinbase gibi borsalar tarafından listeleniyor. Tokeni satın almak için bu borsalardan birine üye olmak ve kimliği doğrulamak gerekiyor. Hesaplarını eksiksiz bir şekilde oluşturan yatırımcılar, cüzdanlarına para yatırarak GTC coin satın alabiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.