Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,060.67
-2.34
ETH
$1,867.00
-1.92
LTC
$89.48
-2.82
DASH
$41.81
-4.02
XMR
$148.44
-3.2
NXT
$0.00
-2.34
ETC
$17.98
-1.69
DOGE
$0.07
-1.22
ZEC
$32.21
-4.53
BTS
$0.01
-2.37

Aragon Nedir? ANT Ne İşe Yarar?

0 56

Aragon nedir? Aragon, Ethereum Blockchain’de merkeziyetsiz özerk organizasyonları (DAO’lar) kurmak ve sürdürmek için kullanılan bir yazılımdır. Bu makalede Aragon nedir, nasıl çalışır gibi merak ettiği birçok sorunun yanıtına erişebilirsiniz. Ayrıca, ANT coin’i nasıl satın alabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. kriptohaberler.net olarak, sizin için derledik.

Aragon nedir?

Aragon bir ağdır. Bu ağ, Ethereum ekosistemi içerisinde DAO oluşturmak ve bunları yönetmek için kullanılmaktadır. DAO’lar, insanların kodlarını yönetmelerine yardımcı olmak için yerleşik bir yeteneğe sahip programları ifade eder. Aragon, bu kapsamda kurumsal yatırımcıları ve uygulama geliştiricilerine hitap eder. Buna göre proje, kurumsal işletmelerin modüler çekirdekli bir tasarım aracılığıyla kurumlarını yönetmesine olanak tanır. Yani Aragon, işletmeler ve uygulamalara altyapı sunar. Aragon bünyesinde varlığını sürdüren her DAO, kullanıcıların haklarını tanımlayan akıllı sözleşmelere sahiptir.

Projenin DAO oluşturma ve yönetme için kullanıldığından zaten bahsetmiştik. Ancak Aragon, DAO’ların yanında,  dApp’leri, kripto protokolleri oluşturma konusunda da fayda sağlar. İşletmeler, merkezi ve geleneksel altyapı ve ağların sezgisel imkanlarına erişmek yerine, Aragon ile güçlü ve merkeziyetsiz bir altyapı elde edebilmektedir. Ek olarak, projenin kendi içerisinde çeşitli kullanım durumlarına sahip olan bir yerel kripto para birimi de bulunmaktadır. Bu kripto para biriminin adı ANT coin’dir. ANT, gizlilik odaklı bir Web 3.0 sosyal medya projesi olan ANT Network ile karıştırılmamalıdır. Buna göre, Aragon’un yerel kripto para birimi, 2017’de gerçekleşen ICO’sunda, 24 milyon dolar toplamayı başarmıştır.

Aragon neden özeldir?

Aragon’u özel yapan şey, Aragon Mahkemesi adı verilen sistemidir. Buna göre, DAO’lardaki her anlaşmazlık akıllı sözleşmeler ile çözülemez. Tam bu noktada mahkeme devreye girer. Aslında bu mahkeme, Aragon Ağı tarafından geliştirilen ve sürdürülen merkezi olmayan bir oracle protokolüdür. Protokol, bir DAO’nun öznel kısıtlamalarını ve azınlık paydaşlarını tanımlayarak, teklif anlaşmaları üretir. Bununla birlikte ağın; insanların para toplamasına, DAO kullanıcıları için teşvikler oluşturmasına ve grup katılımıyla ilgili kararlar almasına olanak tanıyan AragonOS adlı bir çerçevesi de bulunmaktadır.

ANT coin nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere Aragon ağı, kullanıcıların kendi DAO’larını yaratmalarına olanak tanımaktadır. Ancak, ağa bir bütün olarak bakarsak, tüm sistemi kapsayan kararların alınması gereken zamanların olacağını söylemek mantıklıdır. İşte ANT coin, tam olarak bu noktada devreye girmektedir.

ANT, Aragon Mahkemesi’nin uyuşmazlık çözüm süreçlerinde kullanılmaktadır. Mahkemede, jüri olarak adlandırılan bir grup kullanıcı, anlaşmazlığın arkasındaki gerçekleri dinler ve bu gerçeklere dayanarak bir karar verir. Bu davaların görülmesi uzun zaman gerektirmektedir ve karmaşık argümanlar içerebilmektedir. Bu nedenle jüri üyeleri, zamanları ve çalışmaları karşılığında token ödülleri alır. Buna göre, tüm jüriler emekleri karşılığında ANT coin ile ödüllendirilir.

Bununla birlikte, jüri olmak istiyorsanız, ANT coinlerinizi ANJ coin isimli bir tokene dönüştürmeniz istenir. Ayrıca bu tokeni, ağdaki özel sözleşmelere kilitlemeniz de gerekmektedir. ANJ’ye sahip olmak, jüri üyesi olarak hizmet vermenize olanak tanır. Böylece, daha fazla ANT kazanma fırsatına sahip olursunuz. Tüm bunlara ek olarak ANT sahipleri, ağ içerisindeki belirli kararlarda oy hakkına da sahiptir. Ancak bu, DAO’lar üzerine olan bir proje için şaşırtıcı bir özellik değildir.

Aragon nedir? ANT coin nasıl alınır?

Aragon projesi ile ilgileniyorsanız, ANT coin almak iyi bir fikirdir. ANT, mevcut olarak en büyük 333. kripto para birimidir ve dolaşımdaki arzı 39.6 milyon adettir. Kripto para, şu anda birçok kripto para borsasında işlem görmektedir. Bu borsalar arasında Binance, OKX, Bybit ve MEXC yer alır. Satın almak isteyen yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olup, cüzdanlarına ANT paritelerine uygun bir varlık yükleyerek alım emri verebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.