Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,060.67
-2.34
ETH
$1,867.00
-1.92
LTC
$89.48
-2.82
DASH
$41.81
-4.02
XMR
$148.44
-3.2
NXT
$0.00
-2.34
ETC
$17.98
-1.69
DOGE
$0.07
-1.22
ZEC
$32.21
-4.53
BTS
$0.01
-2.37

Ark Nedir? ARK Ne İşe Yarar?

0 47

Ark nedir? Ark (ARK), herkesin tamamen özelleştirebileceği ve birlikte çalışabilir blok zinciri oluşturabileceği blok zincir geliştirme platformudur. Bu makalede kriptohaberler.net olarak “Ark nedir” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Projeyi inceleyeceğiz ve proje hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Ark nedir?

Platform, 2016 yılında kurulmuştur. Blok zinciri teknolojisinin kullanıcı tarafından benimsenmesini artırmak için tasarlanmış merkeziyetsiz bir ekosistemdir. Blok zinciri oluşturmak, özellikle yeni başlayanlar için çok zordur. Ancak Ark, akıllı sözleşmelere olan ihtiyacı azaltarak ve çoklu programlama dilleri kullanarak blok zinciri oluşturmayı kolaylaştırmaktadır.

Ark, Delegated Proof of Stake (DPoS) konsensüsü kullanılarak çıkarılmaktadır. Token sahipleri, yüzlerce delege arasından delegelik yapacak 51 kişiyi seçer. Token sahipleri, aynı anda tek bir delegeye oy verebilmektedir. Bununla birlikte oy verme ücreti 1 ARK olarak belirlenmiştir. Delegeler, genellikle yeni bloklar eklediklerinde ödüllerden elde ettikleri karı paylaşmaktadır. Her bir bloğu eklemek için her delege 2 ARK almaktadır. Ek olarak Her 8 saniyede bir blok oluşturulmaktadır. Üstelik bu 8 saniyelik blok süresi, projeyi birçok blok zinciri projesinin önüne geçirmektedir. Ek olarak platformda işlem maliyetleri delegeler tarafından belirlenmektedir. Ağ trafiği arttıkça işlem ücretleri de artmaktadır.

Ark’ın özellikleri nelerdir?

Açık Kaynaklı: Ark, herkesin katkıda bulunmasına izin veren şekilde tamamen açık kaynaklı bir projedir.Modüler Mimari: Ark Blok Zinciri Çerçeve (Framework) mimarisi tamamen modülerdir. Yani kullanıcılar, uygulamalarının ihtiyaçlarına göre özelleştirmeler yapabilmektedir.Ark Logic – Özel Akıllı Sözleşmeler: Ark Logic, uygulamaların kendi akıllı sözleşmelerini uygulamasını sağlayan özel akıllı işlemler oluşturulmasına olanak tanımaktadır.Ark HTLC Akıllı Köprü: Bu akıllı köprü, Ark’ın “Hasted Time Lock Contracts” mantığını kullanarak blok zincirleri arasında değer ve veri alışverişine izin vermektedir.

Ark’ın toplam arzı ve mevcut fiyatı nedir?

Coingecko verilerine göre Ark’ın toplam arz miktarı bilinmemektedir. Ancak dolaşımdaki arz miktarı 165,182,980 ARK’tır. Bununla birlikte bu yazı yazıldığı sırada son 24 saatlik ticaret hacmi 4,195,214$ olan projenin piyasa değeri 83,084,844$’dır. Ark kripto para birimi şu anda borsalarda 0,512270$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 10$ seviyesini aşmış ve 10,22$’ye kadar yükselerek kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Ark nedir? Nasıl alınır?

Ark birçok önemli bir önemli borsada işlem gören bir projedir. Ark’a yatırım yapmak isteyen kullanıcılar projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. Şu anda Ark’ın işlem gördüğü borsalardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır: Binance, Bittrex, ProBit Global, MEXC, OKX, Upbit ve Coin Ex. Yatırımcılar yukarıda sıraladığımız borsalardan birinde hesap açıp, cüzdanlarına USDT, BTC veya ETH aktarıp listelenmiş işlem seçimlerinden birini seçerek Ark’ı alabilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.