Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,851.38
+2.29
ETH
$1,901.80
+3
LTC
$91.41
+1.85
DASH
$43.32
+1.14
XMR
$155.31
+0.92
NXT
$0.00
+2.29
ETC
$18.36
+0.16
DOGE
$0.07
+0.66
ZEC
$33.68
+0.87
BTS
$0.01
+0.09

Türkiye’den Haberler: TRT’den Metaverse Müjdesi!

0 44

Metaverse, son zamanlarda dünyada olduğu kadar ülkemizde de çok konuşuluyor. Özellikle Samsung, Facebook ve Gucci gibi dev markalar bu sektöre milyon dolarlar ayırdı. Bu alanda yürütülenden önemli çalışmalardan biride TRT’den geliyor. TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, geçtiğimiz günlerde düzenlenen “TRT Uluslararası Metaverse ve Yayıncılık Forumu”nda TRT’nin metaverse çalışmalarını paylaştı.

Türkiyede’den haberler, TRT Metaverse için hazırlıklar başladı

‘TRT Uluslararası Metaverse ve Yayıncılık Forumu’ 10 Haziran’da İstanbul’da düzenlendi. 4 Panelden oluşan Foruma İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Mehmet Zahid Sobacı da katılım sağladı. Bu forum dünya açısından ilk örnekler arasında. Teknoloji uzmanlarının bir araya geldiğini forumda, metaverse’ün ve yayıncılık sektörünün geleceği ele alındı.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT’nin metaverse planlarının müjdesini verdi

Konferansın açılış konuşmacılarından Zahid Sobacı, TRT metaverse için çalışmaların sürdüğünü paylaştı. Zahid Sobacı, meteverse ve atında yatan teknolojilerin geleceğini de vurguluyor:

Şu hususu gönül rahatlığıyla ifade edebilirim ki hem TRT hem de yayıncılık tarihi için çok önemli bir dönüm noktasına hep birlikte şahitlik ediyor olacağız. Yani TRT Metaverse’nin doğuşuna.

Zahid Sobacı, açıklamalarının devamında metaverse’ün geleceğine yer veriyor:

Görülen o ki, bireyleri, toplumları, devletleri, politikaları ve bütün bir dünyayı kasıp kavuran bu değişim ve dönüşüm silsilesinde başrolü önümüzdeki dönemde Web 3.0 ve Blockchain üzerine inşa edilen ‘metaverse’ alacaktır. Üç boyutlu ve uçtan uca tasarımsal-deneyimsel yapısıyla bir nevi internetin halefi olacak ‘metaverse’, insanların, nesnelerin, hayallerin dijital temsilciler aracılığıyla yaşayacağı yer olarak tanımlanıyor.

Metaverse’lerin ekonomisine gelince, Sobacı, piyasanın gelecekte tüm çalışma modellerini şekillendirebileceğini söylüyor. TRT’nin bu alanda hazırlıklara başladığını ekliyor:

Metaverse’nin 2030’a kadar 13 trilyon dolarlık bir pazara ulaşması, 2080’e kadar ise dünyadaki en büyük teknoloji pazarı haline gelmesi ve dünyanın yayın, yapım, eğitim, çalışma modellerini kökten dönüştürmesi öngörülüyor. TRT’nin ‘metaverse’de ön sıralardaki yerini alması ve bu mecrada en güçlü yayın kuruluşlarından biri olması amacıyla Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen ‘metaverse’ dizayn ve teknoloji şirketleriyle iş birliği gerçekleştirerek tasarım ve teknolojik altyapı çalışmalarına başladık.

Türkiye metaverse’ye öncülük ediyor

kriptohaberler.net haberlerinde yer verdiğimiz üzere, Türkiye’den birçok şirket metaverse hazırlıklarına başladı. Bu arada Sandbox ve Decentraland, meta araziler için en çok tercih edilen platformlar arasında.

Bu Metaverse Coin Duyurdu: Artık Türkiye Piyasasında!

Metaverse’ler sanal dünyaları birleştiren bir ağ tabanıdır. Öncelikle, Web 3.0 olarak bilinen internetin geleceğidir. Bu nedenle, internetin bu evrimi, kullanıcılarına üst düzey sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimleri sağlamaktadır. Henüz ilk yolları olması nedeniyle, halihazırda kullanılan oyun ve platformlara da meta denmektedir. Ancak, bu sektöre yönelik yatırım ve çalışmaların hızla katlandığını belirtmekte fayda var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.