Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,545.85
-2.67
ETH
$1,757.44
-3.35
LTC
$93.35
+0.14
DASH
$61.77
-2.7
XMR
$161.83
+0.67
NXT
$0.00
-2.67
ETC
$20.23
-2.88
DOGE
$0.08
-2.63
ZEC
$35.94
-5.72
BTS
$0.01
-2.32

Serum Nedir? SRM Coin Ne İşe Yarar?

0 21

Serum, Solana blok zinciri üzerine kurulmuş merkeziyetsiz bir kripto para borsasıdır. Bu makalede kriptohaberler.net olarak “Serum nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Serum nedir? Ne işe yarar?

Serum, Solana blok zinciri üzerine kurulan bir DEX’tir. Serum, Solana üzerine inşa edilen ilk büyük projelerden biridir. Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri ile birlikte çalışabilmekte. Diğer DEX’lerin aksine, Serum, merkezi kripto para borsaları gibi sipariş defteri tabanlı ticarete sahiptir. Altta yatan Solana Blockchain’in mevcut TPS’si olan saniyede 50-65 000 işlemi gerçekleştirebilmekte.

Serum, AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı) modeline başka bir bakış açısı sunmak yerine, Coinbase ve Binance’de kullandığınıza benzer entegre bir zincir üstü sipariş defterine sahiptir. Bu özellik aynı zamanda zincirler arası varlık ticaretini de mümkün kılar.

Bir zincir üstü sipariş defterini barındırmak için Ethereum kullanmak, sipariş defteriyle her etkileşim maliyetli bir işlem ve kehanet sorgusu olduğundan, aşırı derecede pahalıdır. Bu nedenle, Ethereum tabanlı DEX protokolleri söz konusu olduğunda AMM modeli kuralları belirler.

Serum, Ethereum’a kıyasla daha hızlı ve daha ucuz bir blok zinciri olan Solana’yı kullanarak maliyet engelini aşıyor. Serum, Solana üzerine inşa etmeyi seçerek, kullanım başına ticaret başına 0,00001 ABD Dolarından daha düşük maliyetli, son derece hızlı bir DEX deneyimi sunar.

SRM coin nedir?

SRM, Solana blok zincirinde bir SPL token ve Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokenidir. Serum’un DeFi ekosisteminde, özellikle de Serum DEX’te stake yapmak için kullanılmakta. Staking SRM, Serum DEX için bir doğrulayıcı node çalıştırmak için gereklidir. DEX’teki işlem ücretlerini azaltmak için stake edilebilmekte. 1 milyon SRM tokeni ayrıca bir MegaSerum’a (MSRM) dönüştürülebilmekte ve bunun tersi de mümkündür.

Serum nasıl çalışır?

Serum DEX‘in hala geliştirme aşamasında olduğunu ve nasıl çalıştığının Project Serum’un gelecekteki ekosistemindeki değişen rolünden etkileneceğini belirtmek önemlidir. DEX’in altında yatan üç temel mekanizma vardır.

Birincisi Solana’nın SPL token standardı, Serum’un birlikte çalışabilirlik protokolü ve Serum’un SRM kripto para birimi.

Serum DEX, kullanıcıların varlıkları farklı blok zincirleri arasında güvenilir bir şekilde takas etmesine izin vermek için yerleşik ekonomik teşviklere sahip akıllı sözleşmeler kullanır. Bu, takasa dahil olan her iki tarafın da bir takas gerçekleştirmek için bir miktar teminat vermesini zorunlu kılarak yapılır.

Serum nedir? SRM coin nasıl alınır?

Serum şu anda çok sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. Serum’ün işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: Binance, OKX, Bybit, FTX. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.