Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,467.79
+0.75
ETH
$1,831.18
+2.52
LTC
$89.47
+0.45
DASH
$57.11
+2.64
XMR
$155.63
-1.58
NXT
$0.00
-6.44
ETC
$20.57
+1.83
DOGE
$0.08
+1.68
ZEC
$38.20
+3.86
BTS
$0.01
+0.18

Dash Nedir? DASH Coin Ne İşe Yarar?

0 42

Dash nedir? Merkeziyetsiz bir biçimde çalışan Dash, hızlı ve ucuz bir küresel ödeme ağı sunmayı hedefleyen bir kripto para projesidir. Bu makalede Dash nedir, nasıl çalışır, DASH coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, merak eden okurlarımız için hazırladık.

Dash nedir?

Dash projesi 2014 yılında piyasaya çıktı ve o günden beri gelişiyor. Projenin arkasındaki ekip, özünde Bitcoin’den ilham alarak bir ödeme ağı kurdu. Bu kapsamda Dash’i, Bitcoin Blockchain’in üzerine inşa ettiler. Ancak, zaman içerisinde bazı önemli iyileştirmeler de yaptılar. Böylece proje, Bitcoin’den daha yüksek gizlilik, tasarruf ve hız sunmaya başladı. Ve sunduğu özellikler sayesinde popüler hale geldi. Kendisini popülerleştiren özellikleri; Masternode, PrivateSend ve InstantSend isimli çeşitli ürünleriyle elde etti.

Dash nasıl çalışır?

Dash ekosisteminde, Bitcoin gibi Proof-of-Work konsensüs algoritmasıyla çalışır. Ancak ağda yalnızca madenciler yoktur, iki katmanlı bir model mevcuttur. Buna göre Dash’de madencilerin yanında Masternode’lar bulunmaktadır. Bir kullanıcı, platforma 1.000 DASH coin yatırdığında Masternode olur. Bir Masternode, kritik işlevleri yerine getiren özel bir sunucu görevi görür. Ağın güvenliğini artırırlar ve madencilik ödüllerinin %45’ini alırlar. Ödüllerin kalan %55’in %45’i madencilere, %10’u ise fon ayırmaya gider. Tüm ödüller Dash coin olarak verilmektedir.

DASH coin nedir?

Dash coin, Dash ağının yerel kripto para birimidir. Aslında ekosistem, bir Litecoin çatalı olarak piyasaya sürülmüş ve sonrasında kendi ağına geçmiştir. Dash, Litecoin’den çatallandığında bir hata meydana geldi ve toplam arzın %10’u iki gün içinde piyasada yerini aldı. Bununla birlikte “Digital Cash” anlamına gelen Dash coin’in ağda çeşitli kullanım durumları bulunuyor. Bu kullanım durumları, altcoin’in faydasını artırıyor ve fiyatı üzerinde etki yaratıyor. Şimdi gelin DASH’i nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

DASH coin ne işe yarar?

Bilindiği üzere Bitcoin, şeffaf ve halka açık bir şekilde çalışıyor. Kullanıcılara daha fazla gizlilik sunan Dash projesi, PrivateSend özelliğini piyasaya çıkardı. PrivateSend ile kullanıcılar, DASH coin’lerini anonim bir biçimde transfer edebiliyor. Bununla birlikte DASH, InstantSend ile anlık olarak bir cüzdandan diğerine aktarılabiliyor ve ticareti yapılabiliyor. Kullanıcılara daha gizli, ucuz ve hızlı bir hizmet sunan proje, bu yolla piyasadaki yerini güçlendirmeyi hedefliyor. DASH’in diğer kullanım durumları arasında yönetişim ve ödüller yer alıyor. Daha önce bahsettiğimiz üzere altcoin, madenciler ve masternode’ları ödüllendirmek için kullanılıyor. Bununla birlikte, merkeziyetsiz bir biçimde yönetilen platformdaki karar alma süreçlerinde, sahiplerine oy hakkı tanıyor.

Dash nedir? DASH coin nasıl alınır?

Proje ile ilgilenen yatırımcılar, DASH coin satın almanın yollarını merak ediyor. Bir kripto para birimini satın almak için, öncelikle varlığın listelendiği bir kripto para borsası bulmak gerekiyor. DASH bazında bu borsalar arasında Binance, OKX, MEXC, Bybit ve Bitget yer alıyor. İlgili yatırımcıların, bu borsalara üye olup, cüzdanlarına DASH coin paritelerine uygun bir varlık yüklemesi gerekiyor. Bunun ardından token için alım emri verilebiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.