Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,575.98
+0.53
ETH
$1,802.01
-0.45
LTC
$90.12
-1.05
DASH
$56.79
-1.61
XMR
$160.42
+1.76
NXT
$0.00
+0.53
ETC
$20.47
-1.16
DOGE
$0.07
-1.3
ZEC
$37.54
+0.05
BTS
$0.01
-1.06

The Graph Nedir? GRT Coin Ne İşe Yarar?

0 27

The Graph, Ethereum ve IPFS gibi ağlar için veri sorgulamak için bir indeksleme protokolüdür. Bu makalede kriptohaberler.net olarak “The Graph nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

The Graph nedir? Ne işe yarar?

Graph, Web 3.0 için verileri işleyen merkeziyetsiz bir Oracle çözümüdür. Alt grafikler, blok zincirlerinden veri almak (sorgulamak) için programlara entegre edilen API’lerle karşılaştırır.

Web sitesine göre, “Graph Network, blockchain verilerini düzenlemek için merkezi olmayan bir indeksleme protokolüdür. Uygulamalar, alt grafikler adı verilen açık API’leri sorgulamak ve ağda indekslenen verileri almak için GraphQL’yi kullanır. The Graph ile geliştiriciler, tamamen genel altyapı üzerinde çalışan sunucusuz uygulamalar oluşturabilirler.”

GRT coin nedir?

Graph (GRT), üç operatör ve tüketici arasındaki işi koordine etmek için gerekli olan ağın yerel tokenidir. Kullanıcıların veri sunmak veya almak için protokole kendilerinin katılmasını sağlamakta.

Token, ağın ekonomik güvenliğinin yanı sıra verilerin bütünlüğünü sağlamak için gereklidir. GRT, güvenilir fiyat beslemesi, işlem hacmi ve likidite verileri gibi endeksleme ve küratörlük hizmetleri sağlamak için endeksleyiciler, küratörler ve yetki verenler tarafından kilitlenmekte. Aktif dizin oluşturucular, küratörler ve yetki verenler, gerçekleştirdikleri iş miktarı ve ne kadar token bahis yaptıkları ile orantılı olarak ağ üzerinden gelir elde edebilmekte.

The Graph nasıl çalışır?

Ağ dört grup tarafından yönetilir: dizin oluşturucular, küratörler, yetki verenler ve tüketiciler.

Dizinleyiciler, veri sunmak isteyenlerdir. Bunu yapmak için, stake etmek için GRT tokeni gerektiren bir node çalıştırmaları gerekir. Bir sağlayıcı yanlış veri verirse ceza alır ve depozitosunun bir kısmını kaybeder. Bu nedenle teşvik yapısı doğru bilgi için çaba göstermektedir.

Küratörler, veri kaynaklarının güven düzeyine karar verir. Alt grafiklerde sinyal verirler ve indeksleyicilere hangi API’lerin kullanılması gerektiğini söylerler. Bu, GRT tokenlerini bir alt grafiğe yatırarak ve ücretlerden bir pay alarak yapılmakta.

Temsilciler, güvenli bir ağa katkıda bulunan dizin oluşturuculara hisse yatıran katılımcılardır. Bir notu işlemezler, bunun yerine halihazırda var olana katılırlar. Sonuç olarak node ücretlerinden bir pay alırlar.

Son olarak tüketiciler, nitel verileri satın alan son kullanıcılardır. Tüketiciler arasında ticaret platformları ve merkeziyetsiz uygulamalar bulunmakta. Dizin oluşturuculara ödeme yaparlar ve ağın verilerini API’ler aracılığıyla hizmetlerine veya platformlarına entegre ederler.

The Graph nedir? GRT coin nasıl alınır?

The Graph şu anda çok sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. The Graph’ün işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: Binance, OKX, Bybit, BTCEX ve FTX. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.