Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,545.85
-2.67
ETH
$1,757.44
-3.35
LTC
$93.35
+0.14
DASH
$61.77
-2.7
XMR
$161.83
+0.67
NXT
$0.00
-2.67
ETC
$20.23
-2.88
DOGE
$0.08
-2.63
ZEC
$35.94
-5.72
BTS
$0.01
-2.32

Bitcoin Cash Nedir? BCH Ne İşe Yarar?

0 33

Bitcoin Cash nedir? Bitcoin Cash, temelde Bitcoin’e benzeyen ancak bazı önemli farkları bulunan bir Blockchain’dir. Bu makalede Bitcoin Cash nedir, ne sunmaktadır, BCH nedir, ne işe yarar ve nasıl alınır gibi merak edilen soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, merak eden okurlarımız için hazırladık. Gelin projeyi birlikte inceleyelim.

Bitcoin Cash nasıl ortaya çıktı?

Lider kripto para birimi Bitcoin, hiçbir grup veya kişinin onu kontrol edemeyeceği şekilde tasarlandı. Merkeziyetsiz bu ağda, kararları BTC sahipleri veriyordu. Ancak, BTC sahipleri, platform için doğru olduğunu düşündükleri kararlarda her zaman hemfikir olmuyor. İşte bu tür anlaşmazlıklar nedeniyle, Bitcoin’de 100’ün üzerinde fork ortaya çıktı. Bu fork’ların çoğu, yeni Blockchain’lerin oluşmasına neden olmadı. Ancak bir Bitcoin hard fork’u olan Bitcoin Cash, kendi Blockchain’ine sahip oldu. Buna göre Bitcoin Cash, Bitcoin ile aynı kökten gelen farklı bir Blockchain olma özelliği taşıyor. Ek olarak, şu anda BTC fork’ları arasında en popülerleri arasında yer alıyor.

Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin Cash, lider kripto para birimi Bitcoin’in değiştirilmiş bir versiyonudur. Kendine ait bir blok zinciri bulunmaktadır. Ayrıca, BTC ile neredeyse aynı biçimde çalışmaktadır. Bununla birlikte, onu lider kripto para biriminden ayıran birkaç dikkat çekici özelliğe sahiptir. En büyük fark, blok boyutuyla alakalıdır. Yani her bir zincirdeki tek bir bloğun ne kadar işlem bilgisi işleyebileceğidir. Buna göre Bitcoin Cash, atası Bitcoin’den 32 kat daha fazla bilgi işlemektedir. Sonuç olarak, Bitcoin Cash işlemleri daha hızlı olma ve daha düşük ücret alma eğilimindedir. Hız ve verim madencilik gücüne de yansımıştır. Proof-of-Work konsensüs mekanizması kullanan ağda, madencilik için Bitcoin’e göre daha az güç gerekmektedir. Bu nedenle, ağın BTC’ye göre daha az güvenliğe sahip olduğu düşünülmektedir.

Ekosistem ne sunmaktadır?

Bitcoin Cash, Bitcoin ile aynı özelliklerin çoğunu paylaşır. Buna göre ağ, merkeziyetsiz, açık kaynaklı ve şeffaftır. Ayrıca BTC gibi, Proof-of-Work konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. Proof-of-Work, yoğun güç tüketimi nedeniyle, son dönemde düzenleyicilerin radarına girmiştir. Bundan ötürü, olumsuz bir özellik olarak değerlendirilebilir. Ek olarak Bitcoin Cash, Bitcoin’den daha yüksek hız ve düşük ücretler sunması sebebiyle dikkat çekmektedir. BTC daha popüler olmasına rağmen, BCH’nin Bitcoin vizyonuna daha uygun olduğuna inanan insanların sayısı az değildir.

BCH nedir? Ne işe yarar?

BCH, Bitcoin Cash ağının yerel kripto para birimidir. BCH, tıpkı Bitcoin gibi kullanılabilmektedir. Bu kullanım durumlarının başında, bir değer deposu olma gelmektedir. Bilindiği üzere BTC, uzmanlar tarafından “dijital altın” olarak tanımlanmaktadır. BCH de bu kapsamda bir değer saklama aracı olarak kullanılabilmektedir. Bununla birlikte Bitcoin Cash, EVM (Ethereum Virtual Machine) uyumludur. Yani Ethereum üzerinde çalışabilen akıllı sözleşmeler aynı zamanda BCH ekosisteminde de çalışabilmektedir.

BCH’nin BTC’den 32 kat daha hızlıdır, ancak bu hıza karşılık daha düşük ücretlerle çalışmaktadır. Bu nedenle, kripto para ile ödeme yapmayı daha kolay hale getirmektedir. Böylece, BTC’den daha iyi bir ödeme yöntemi olduğu söylenebilir. Son olarak BCH, madenciliği yapılabilen bir kripto para birimidir. Kullanıcılar, yüksek işlemci gücüne sahip bilgisayarlarıyla diğer madencilerle yarışabilmektedir. İşlemi en önce işleyen donanım, BCH ödülünü almaktadır.

Bitcoin Cash nedir? BCH nasıl alınır?

Bitcoin Cash projesiyle ilgilenen yatırımcılar, BCH’nin listelendiği borsaları bulmalıdır. Bu borsalar arasında mevcut olarak Binance, OKX, Bitget, Bybit ve MEXC öne çıkmaktadır. BCH coin satın almak isteyen yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olmalıdır. Ardından cüzdanlarına BCH paritelerine uygun bir varlık yüklemeli ve kripto para için alım emri vermelidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.