Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,372.12
-0.23
ETH
$1,828.79
+1.86
LTC
$89.85
+0.32
DASH
$57.09
+1.22
XMR
$156.88
-1.33
NXT
$0.00
-7.35
ETC
$20.51
+0.49
DOGE
$0.08
+1.11
ZEC
$38.44
+3.25
BTS
$0.01
-1.05

Grayscale Bitcoin Trust Nedir? GBTC Ne İşe Yarar?

0 29

Grayscale Bitcoin Trust nedir? Grayscale Bitcoin Trust, yatırımcıların geleneksel yollarla BTC’ye erişmesini sağlayan bir yatırım aracıdır. Bu makalede Grayscale Bitcoin Trust nedir, ne sunmaktadır, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, merak eden okurlarımız için derledik.

Grayscale Bitcoin Trust nedir?

Grayscale şirketi, dünyanın en büyük kripto para varlık yöneticisi unvanını taşıyor. Buna göre firma, 20 milyar dolara yakın bir değere sahip kripto paraları yönetiyor. Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ise, şirketin Bitcoin odaklı popüler bir finans ürünü olarak öne çıkıyor. Ürün ile kullanıcılar, Bitcoin satın alma gibi riskli ve karmaşık işlere girişmeden kripto paraya yatırım yapabiliyor. Bu bakımdan GBTC’nin dünyanın en büyük halka açık Bitcoin fonu olduğu söylenebilir. Yatırımcılar, özel anahtarlar ve kripto cüzdanları gibi geleneksel finansa uzak araçlara ihtiyaç duymadan, hisse senedi gibi BTC satın alabiliyor. Mevcut GBTC hisselerini topladığımızda, şu anda GBTC fonunda 650.000 BTC bulunduğunu görüyoruz. GBTC her ne kadar geleneksel hisse senetleri gibi olsa da BTC fiyatıyla benzer şekilde dalgalanıyor.

Grayscale Bitcoin Trust ne sunmaktadır?

Grayscale Bitcoin Trust’ın en çekici özelliği, aslında BTC satın almadan BTC satın almanıza izin vermesidir. Bu, ARK, Rothschild ve Kingfisher gibi kripto para birimine yatırım yapmak isteyen yatırımcıları cezbediyor çünkü bu kurumsal yatırımcılar, kripto cüzdanı, platform saldırıları, düzenleyici hamleleri gibi çeşitli faktörlere maruz kalmak istemiyor. Bununla birlikte Grayscale’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’e kaydolan ilk dijital varlık aracı olması da yatırımcılara güven veriyor. Bilindiği üzere SEC, sık sık çeşitli kripto para birimlerine yönelik düzenlemeler getiriyor.

GBTC hisselerinin avantajları nelerdir?

GBTC hisselerini satın almak oldukça kolaydır. Yatırımcılar, normal aracılık hesapları üzerinden Grayscale Bitcoin Trust hissesi satın alabilmektedir.GBTC’nin geleneksel yapısı nedeniyle, kriptodaki soğuk ve sıcak cüzdan gibi araçlara ihtiyaç duymazsınız. Böylece, siber saldırılardan da korunursunuz. Yüksek profilli kripto saldırıları, yatırımınızı dolaylı olarak etkilemeye devam edecektir. Ancak fonlarınız kaybolmayacaktır.2019’un sonlarında Grayscale Bitcoin Trust, SEC’e kaydolan ilk kripto yatırım aracı oldu. Böylece şeffaflık, likidite ve dolayısıyla yatırımcılarına güven verdi. Bu nedenle SEC’in diğer kripto para birimlerine verdiği cezaları GBTC’ye verme olasılığı daha düşüktür.Hisse senetleri, oldukça geleneksel yatırım araçlarıdır. Bu nedenle, hisse olarak BTC’ye yatırım yapmak vergi raporlamanızı kolaylaştırmaktadır.

GBTC hisselerinin dezavantajları nelerdir?

GBTC, 2021’den beri BTC’den düşük performans göstermektedir. Bu düşük performans zaman içerisinde daha da arttı. Buna göre Mart 2022’de GBTC’nin değeri, BTC değerine göre %30 daha düşüktü. Bazı analistlere göre, GBTC’deki fiyat düşüşünün ana nedeni rekabet. Grayscale Bitcoin Trust, kullanıcılarından yıllık %2 oranında yatırım ücreti alıyor. Ancak, daha düşük ücret alan şirketlerde ortaya çıktı.Grayscale, Ekim 2021’de Bitcoin ETF için SEC’e başvuru yaptı. Ancak SEC, geçtiğimiz günlerde bu başvuruyu reddetti. Eğer ETF, SEC tarafından kabul edilseydi, GBTC hisseleri muhtemelen toparlanacaktı. Teklifin reddedilmesinin ardından şirket, SEC’e dava açtı.

Grayscale Bitcoin Trust nedir? GBTC nasıl alınır?

GBTC, klasik hisse senedi platformlarından satın alınabilmektedir. Bununla birlikte, en büyük türev kripto borsası FTX üzerinden de GBTC’yi elde etmek mümkündür. FTX borsasında Grayscale Bitcoin Trust’ın tokenize bir versiyonu bulunmaktadır. İlgili yatırımcılar, FTX’e üye olup, cüzdanlarına para yatırarak, GBTC’nin tokenize versiyonunu satın alabilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.