Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,920.97
+1.61
ETH
$1,776.01
+1.65
LTC
$93.67
+0.63
DASH
$59.72
-0.93
XMR
$162.47
-0.05
NXT
$0.00
+9.42
ETC
$20.26
-0.78
DOGE
$0.07
-0.07
ZEC
$36.66
+2.72
BTS
$0.01
+0.44

Tornado Cash Nedir? TORN Coin Ne İşe Yarar?

0 37

Tornado Cash, Ethereum üzerine kurulu, merkeziyetsiz, gözetimsiz bir gizlilik çözümüdür. Bu makalede kriptohaberler.net olarak “Tornado Cash nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Tornado Cash nedir? Ne işe yarar?

Tornado, Ethereum gibi Katman 1 blok zincirlerinin işlem sürelerini ve ücretlerini optimize etmeyi amaçlayan bir Katman 2 protokolüdür. Protokol, Ethereum topluluğunun desteğiyle, Bitcoin’den (BTC) bir hard fork veya spin-off olan bir gizlilik kripto parası olan ZCash’in (ZEC) arkasındaki ekip tarafından geliştirildi .

TORN coin nedir?

TORN coin Tornado Cash’in yerel tokenidir. Token, projenin geliştirilmesiyle ilgili kararların oylanması için kullanılan Tornado Cash protokolü için yerel yönetim tokenidir. Ek olarak 10 milyon tokenlik sabit bir arza sahip bir ERC-20 tokenidir. Şu anda dolaşımda 1,1 milyon TORN kripto para var.

Tornado Cash nasıl çalışır?

Tornado Cash, havuzlar olarak çalışan, bir alıcı adresinden token mevduatlarını kabul eden ve farklı bir hedef adrese para çeken akıllı sözleşmeler kullanır. Havuzlar, varlıkları karıştırarak adresler arasındaki zincir üstü bağlantıyı keserek işlemleri anonim hale getiriyor.

Kullanıcılar, havuzlardayken tokenlerinin velayetini elinde tutar. Ya token yatırarak ya da transfer almak için kayıt yaptırarak velayetleri vardır. Protokolün güvenlik ve gizliliğinin gücü, havuzdaki kullanıcıların hacmine bağlıdır. Daha fazla kullanıcı işlemleri karıştırdıkça, anonimliği ve gizliliği korumak o kadar kolay olur.

Gizlilik kripto paraları, işlemleri doğrulamak için Zero-Knowledge Succinct Interactive Non-Interactive Argument of Knowledge (zk-SNARK) kullanan Tornado Cash gibi protokollerle kripto para biriminde bir trend olarak ortaya çıkıyor. Zk-SNARK teknolojisi, kullanıcıların para yatırma işlemlerini ve dolayısıyla kimliklerini açıklamadan para çekme iznine sahip olduklarını kanıtlamalarını sağlar.

Tornado Cash, 15 Aralık 2021’de protokolün yeni bir sürümü olan Tornado Cash Nova’yı piyasaya sürdü. Korumalı transferleri ve keyfi miktarlarda eterin çekilmesini sağladı. Tornado Cash Nova, daha önce xDai blok zinciri olarak bilinen Gnosis blok zincirinde çalışır.

Sabit hacimli havuzlara sahip ilk versiyonda, bir havuza yapılan her para yatırma, kullanıcılara fonlara erişim sağlayan özel bir anahtar olarak çalışan özel bir not oluşturdu. Tornado Cash Nova ile fonlar havuzdan doğrudan bir cüzdan adresine bağlanır. Bu nedenle özel anahtar gerekmez.

Tornado Cash nedir? TORN coin nasıl alınır?

Tornado Cash şu anda çok sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Ayrıca projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. Tornado Cash’ün işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: BKEX, Binance, OKX, MEXC. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.