Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,467.79
+0.75
ETH
$1,831.18
+2.52
LTC
$89.47
+0.45
DASH
$57.11
+2.64
XMR
$155.63
-1.58
NXT
$0.00
-6.44
ETC
$20.57
+1.83
DOGE
$0.08
+1.68
ZEC
$38.20
+3.86
BTS
$0.01
+0.18

Altın ve Bitcoin İçin Haftalık Ekonomik ve Finansal Yorumlar!

0 26

Altın ve Bitcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği, Haziran ayına ilişkin ABD enflasyon verileri önümüzdeki hafta açıklanacak. Bu verilerin altın ve kripto paralar da dahil tüm varlık sınıflarını etkilemesi bekleniyor. Bunun haricinde takip edilecek başka gelişmeler ve veriler de var. Analistlerin değerlendirmeleriyle birlikte haftanın panoramasını okuyucularımız için çıkardık.

Altın ve Bitcoin için belirleyiciler: DXY, ABD enflasyon verileri ve Fed

kriptohaberler.net’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, inişli çıkışlı bir seyir izledi. hafta boyunca uluslararası piyasalarda 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ancak hafta sonuna doğru kayıp zeminin bir kısmını geri kazandı. Fed, yükselen enflasyon verileri karşısında sıkılaştırma döngüsüne devam ediyor. Bu nedenle dolar endeksi (DXY) 20 yılın en yüksek seviyelerine doğru yükseliyor. Bu gelişmeler, altın fiyatlarında keskin bir düşüşe yol açtı.

Uzmanlara göre, altın yatırımcıları güvenli liman doları altına tercih etti. DXY, önemli merkez bankalarının faiz artırımlarına ilişkin aralıksız konuşmalar sırasında 105,80’deki kritik direnci kırarak 107,78’e doğru yükseldi. Analistler, DXY, ABD enflasyon verileri ve ABD Fed’in konuşması gibi faktörlerin yakın vadede altın fiyat hareketini dikte etmeye devam etmesini bekliyor

Altın

ABD enflasyonu Mayıs’ta yeniden beklenenden fazla yükseldi. Dolayısıyla, enflasyonist eğilimdeki artışın yatay seyrettiğine dair umutları boşa çıkardı. TÜFE oranı Nisan ayına göre %1,0 artarak, manşet enflasyonu yüzde 8,6 ile 40 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Veri yayınında, Haziran ayı ABD enflasyon verileri önümüzdeki ön planda olacak. Beklentiler ise 8,7’ye yükselmesi yönünde. Axis Securities HNI ve NRI Alımları Emtia Başkanı Pritam Patnaik, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu, bir sonraki Fed toplantısına ve yorumuna kadar altın fiyatlarını aşağı çekecek.

Bu hafta altın ve Bitcoin fiyatını etkileyecek en önemli 5 faktör

Dolar endeksi (DXY)

Religare Broking Ltd. şirketinde emtialar ve Para Birimi Araştırma Başkan Yardımcısı Sugandha Sachdeva, şu yorumu yapıyor:

İlk ve en önde gelen hakim faktör dolar endeksinin hareketi olacak. Geçen haftaki dramatik yükselişten sonra, güvenli liman para birimindeki bu yukarı yönlü ivmenin devam etmesi, altın fiyatlarını daha da baskılıyor. Bununla birlikte, rallide bir soluklanma altın fiyatları için olumlu bir tetikleyici olacak.

Ham petrol fiyatı

ABD ve müttefikleri, Rus petrolünün fiyatını varil başına 40-60 dolar arasında sınırlandırma önerisini değerlendiriyor. Religare Broking’den Sugandha Sachdeva, şu açıklamayı yapıyor:

Ham petrolün hareketi önemli olmaya devam edecek. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen önümüzdeki hafta Hint-pasifik bölgesine seyahat edecek. Yellen, Rus petrolünün fiyatını sınırlamak için destek arayacak.

Altın

ABD enflasyon verileri

Haziran ayı ABD enflasyon verileri önümüzdeki hafta gelecek. Altın ve Bitcoin’in de dahil olduğu tüm varlık sınıfını etkileyecek. IIFL Securities Araştırma Başkan Yardımcısı Anuj Gupta, şunları söylüyor:

Hayal kırıklığı yaratan bir verinin, ABD dolarında kar rezervasyonunu tetiklemesi muhtemel. Ayrıca, dünya çapında altın ve diğer varlıklarda keskin bir artışa yol açması olası. Bu nedenle, yaklaşan ABD enflasyon verilerini takip etmek gerekiyor.

ABD Merkez Bankası konuşmaları

Bu hafta Amerikan merkez bankası yetkililerinin konuşmaları ön planda olacak. IIFL Securities’den Anuj Gupta, konuşmaların etkilerine ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:

Önceki artırımların enflasyonu kontrol altına almada başarısız olması nedeniyle Fed’in faiz artırımı konusundaki şahin duruşunu yumuşatabileceği konuşuluyor. Dolayısıyla konuşma, bir sonraki ABD Fed toplantısından ne çıkacağına dair bir ipucu vereceği için önemli.

Altın ve Bitcoin İçin Haftalık Ekonomik ve Finansal Yorumlar!

Son zamanların güvenli limanı dolar

DXY geçen hafta yirmi yılın en yüksek seviyesine çıktı. TL ise müdahaleler öncesi seviyesine geri döndü. Ayrıca, Hafta sonu öncesi Fitch Rating Türkiye’nin yabancı para kredi notunu bir alt basamağa düşürdü. Buna ek olarak görünümü negatif olarak değerlendirdi. Bu arada Türkiye döviz rezervlerinde de düşüş var. Alınan önlemler pek işe yaramış görünmüyor. Bu nedenle doların hareketi gram altın fiyatı için yerel tetikleyicilerden biri olacak.

Durgunluk korkularına rağmen ABD NFP beklenti üstü geldi

Haziran, konsensüsü yenerek ve durgunluk endişelerini yatıştırarak 372 binlik güçlü bir maaş artışı getirdi. İşsizlik oranı %3,6’da kaldı. Toplam iş açıkları oldukça yüksek kalmaya devam ediyor. Ancak Mayıs ayında 427 bin azalarak 11,3 milyona düştü. ISM hizmetleri endeksi Haziran ayında 55,3’e geriledi ve iki yılın en düşük seviyesini kaydetti.

Bu arada, iki yıllık Hazine tahvilinin getirisi, bu hafta 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisinin üzerine çıktı. Tersine çevrilmiş bir getiri eğrisi, tarihsel olarak, yaklaşan bir durgunluğun güvenilir bir göstergesi olmuştur. Ayrıca, Emtia Araştırma Bürosu’nun Tüm Emtia Endeksi Perşembe günü haftayı %1,9 düşüşle kapattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.