Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,372.12
-0.23
ETH
$1,828.79
+1.86
LTC
$89.85
+0.32
DASH
$57.09
+1.22
XMR
$156.88
-1.33
NXT
$0.00
-7.35
ETC
$20.51
+0.49
DOGE
$0.08
+1.11
ZEC
$38.44
+3.25
BTS
$0.01
-1.05

Analistler Altın Tahminlerini Açıkladı: İşte Beklentiler! 

0 32

Altın piyasası, Mayıs ayından bu yana yaklaşık %4’lük bir düşüşle en büyük kaybını gördü. Bu yüzden sarı metal bir kez daha, hafta sonuna topallayarak girdi. Analistler, piyasadaki gelişmeleri yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Altın bazı önemli karşı rüzgarlarla karşı karşıya

Altın yatırımcıları arasında, bu satışın nihayet piyasada kalan kayıtsız long’ların bazılarını sarstığına dair bir umut var. Birçoğu bu sarsıntıyı bekliyor ve uzun vadeli yükseliş bahislerine ekleme yapmak istiyor.

Bununla birlikte, altın bazı önemli karşı rüzgarlarla karşı karşıya. Bu nedenle bunun daha büyük bir hareketin başlangıcı olabileceği görüşü de var. Kıymetli metalin karşılaştığı en büyük engel, Federal Rezerv’in faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmaya devam etmesi.

Altın

ABD NFP beklentilerin üzerinde geldi, resesyon korkuları hafifledi

kriptohaberler.net’dan takip ettiğiniz üzere piyasalar, zaten Fed’in faizleri bu ayın sonunda 75 baz puan daha artırmasını bekliyordu. Bu beklentiler ABD dolarını 20 yılın zirvesine çıkardı. Ayrıca, tahvil getirilerini %3’ün üzerine itti.

Federal Rezerv’in enflasyon konusundaki kararlı duruşunu durduracak pek bir şey yok. Çünkü, ABD ekonomisi Haziran ayında 372.000 iş yarattı ve veriler beklentileri aştı.  Verilerin bunu göstermesinin ardından Cuma günü durgunluk korkuları hafifledi.

FOMC, ufukta potansiyel kredibilite sorunları görüyor

Korkular biraz yatışmış olsa da, tamamen yok olmadılar. Ancak bu, merkez bankasının enflasyonu kontrol altına almaya çalışmasını engellemeyecek. Bu hafta, Federal Rezerv’in Haziran ayı para politikası toplantısının tutanakları, Komite’nin ufukta potansiyel kredibilite sorunları gördüğünü ortaya koyuyor. Katılımcılar, tutanaklarda şu açıklamaya yer verdiler:

Pek çok katılımcı, halkın Komite’nin politika duruşunu gerektiği gibi ayarlama kararlılığını sorgulamaya başlaması halinde, yüksek enflasyonun yerleşik hale gelebileceği konusunda Komite’nin karşı karşıya olduğu önemli bir risk olduğuna karar verdi. Bu konuda katılımcılar, açık ve etkili iletişimle birlikte para politikasının uygun şekilde sıkılaştırılmasının fiyat istikrarının yeniden sağlanmasında elzem olacağını vurguladılar.

Altın

“Fiziki altın piyasasında arz/talep dengesizliği var”

Altın piyasasını rahatsız etmeye devam eden bir diğer konu da vadeli işlem piyasasında görülen rehavetle ilgili. Görünüşe göre bireysel yatırımcılar fiziksel piyasadan fiyatlandırılıyor.

ABD Darphanesi verileri, Haziran ayında geçen yıla göre %76 düşüşle sadece 44.000 ons altın sattığını gösteriyor. Şaşırtıcı düşüş, külçe talebinin yılın büyük bölümünde güçlü kalmasıyla geldi. Bazı analistlere göre, fiziki piyasada, primleri yüksek tutan bir arz/talep dengesizliği var. Analistler ayrıca, daha düşük fiyatların piyasayı sıfırlayabileceğini söylüyorlar.

Altın

“Petrolün düşüş trendi sona erene kadar altın muhtemelen onu takip edecek”

Son olarak, yatırımcılar tahvil getirilerine ve ABD dolarına dikkat ederken, petrol fiyatlarına da dikkat etmeliler. Altın için kötü bir haftaydı. Ancak, petrol daha keskin bir düşüş gördü. Kısa bir süre varil başına 100 doların altına düştü. Petrol hafifçe toparlandı, ancak bir durgunluk yaklaşıyorsa, piyasanın mevcut fiyatları tutması zor olacak. Kıdemli teknik analist Jim Wyckoff, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Durgunluk endişeleri üzerine ham petrol fiyatları düşüş eğiliminde. Bu nedenle, petrol fiyatları istikrar kazanana ve düşüş trendi sona erene kadar altın muhtemelen onu takip edecek. Tarihsel olarak yüksek enflasyonun metalleri desteklemesi gerekir. Ancak şu anda, durgunluk ve metallere yönelik düşük tüketici ve ticari talep korkuları, yükseliş yönlerini gölgede bırakıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.