Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,523.84
+5.53
ETH
$1,820.53
+5.31
LTC
$92.62
+6.39
DASH
$58.32
+4.93
XMR
$157.03
+1.89
NXT
$0.00
+5.53
ETC
$20.88
+4.56
DOGE
$0.08
+5.76
ZEC
$37.30
+2.64
BTS
$0.01
+4.55

ABD Enflasyonu Bekleniyor: Altın, BTC ve SHIB Ne Olacak?

0 34

Altın, kasvetli talep görünümü nedeniyle güvenli liman akışlarından yararlanamıyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ise toparlanmaya çalışıyor. Bu ortamda yatırımcıların gözleri 13 Temmuz’da yayımlanması planlanan Haziran tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinde. Yatırımcılar ve traderlar, verilerin altın ve kripto paraların fiyatlarını nasıl etkileyeceğini merak ediyor.

ABD TÜFE verisi Bitcoin ve kripto paralar için oldukça önemli

Popüler bir kripto analisti olan Michael van de Poppe, durumun nasıl geliştiğini görmek isteyen böyle bir yatırımcı. Başlangıçta, Bitcoin için 21.900 doların izlenmesi gereken çok önemli seviye olduğunu iddia etmişti. Şimdi trader, varlık 22.300 doları aşarsa, önünde çok fazla engel olmadığını söylüyor. Böyle bir durumda BTC’nin 27.200 dolara doğru temiz bir hamle yapacağını öngörüyor.

Kripto stratejisti, Haziran TÜFE’sinin veya enflasyon veri raporunun lider kriptoyu önemli ölçüde etkilemeye ayarlandığına inanıyor. Tahminlerine göre, kripto alanındaki herkes raporun olumlu olmasını beklemedikleri için kendilerini hazırlıyor. Ancak TÜFE raporunun insanların beklediği kadar kötü olmayabileceğini de kaydediyor.

Altın

Bitcoin fiyatı 10 bin dolar mı yoksa 30 bin dolar mı?

Ayrıca, Bitcoin’in yükseliş eğilimi görmesi için 20.000 ila 20.900 dolar arasında kalması gerektiğini tahmin ediyor. Aksine, eğer lider kripto para, olumsuz TÜFE raporu nedeniyle bu seviyeyi kaybederse, Bitcoin’in 19.000 dolar veya 19.400 dolara düşmesini ve yavaşça aşağı hareket etmesini bekliyor.

Bu arada, bir ankete göre, Wall Street yatırımcılarının çoğu, Bitcoin’in gelecekte bir düşüş göreceğine inanıyor. Bu doğrultuda BTC’nin 10.000 dolara düşmesini bekliyor. Öte yandan, yatırımcıların diğer %40’ı Bitcoin’in fiyatının 30.000 dolara ulaşacağına inanıyor. Şu anda Bitcoin, son 24 saatte %2,31 düşüşle 20.473 dolardan işlem görüyor.

“Altın, yumuşak ABD TÜFE’sinde yukarı hareket eder”

kriptohaberler.net’dan takip ettiğiniz üzere altın, güvenli liman akışlarından yararlanamıyor. Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre yumuşak bir verinin, sarı metalin toparlanmasını sağlaması mümkün. Altın, sabit bir ribaund üzerine bahse girmek için yeterince iyi bir neden bulmakta zorlanıyor.

Çarşamba günü, BLS Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayınlayacak. Piyasalar, yıllık TÜFE’nin Mayıs’taki %8,6’dan %8,7’ye yükselmesini bekliyor. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek TÜFE’nin %6’dan %5,9’a gerilemesi bekleniyor. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Enflasyon verilerinin tahminleri aşması durumunda dolar için ek güç için yer var. Öte yandan, yumuşak bir enflasyon raporunun, dolarda aşağı yönlü bir düzeltmeyi tetiklemesi mümkün. Bu durumda altının bir toparlanma gerçekleştirmesine izin vermesi muhtemel.

Altın

“Altın için toparlanma girişimlerinin sınırlı kalması muhtemel”

Bununla birlikte analiste göre, altının talep görünümünün yakın vadede iyileşmesi olası değil. Bu nedenle piyasa katılımcılarının bir risk rallisi yapmaktan kaçınması muhtemel. Bu bağlamda analist, şu yorumu yapıyor:

ABD’den gelen enflasyon verilerinin, yılın son çeyreğinde Fed’in ayağını gaz pedalından çekmesi umutlarını canlandırması durumunda, altının yönünü tersine çevirmesi şaşırtıcı olmaz. Ancak toparlanma girişimlerinin sınırlı kalması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.