Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,467.79
+0.75
ETH
$1,831.18
+2.52
LTC
$89.47
+0.45
DASH
$57.11
+2.64
XMR
$155.63
-1.58
NXT
$0.00
-6.44
ETC
$20.57
+1.83
DOGE
$0.08
+1.68
ZEC
$38.20
+3.86
BTS
$0.01
+0.18

4 Analist Uyarıyor: Altın Fiyatları, Bu Diplere Gidiyor!

0 34

Yatırımcılar Fed’in para politikası konusundaki agresif duruşunu sağlamlaştırmasına yol açması mümkün ABD enflasyon verilerini bekliyor. Bunun etkisiyle doların rallisi devam ediyor. Artan faizlerin ve güçlenen doların baskısıyla altın fiyatları, Salı günü dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi.

Jeffrey Halley: Altın fiyatları 1.700 dolara düşebilir

Altın, 1.722,36 dolar ile 30 Eylül’den beri en düşük seviyesini gördükten sonra biraz yükseldi. Spot altın basın zamanında %0,10 artışla 1.735,77 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,27 artışla 1.736 dolara yükseldi. OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, Asya’da EUR/USD ile doğrudan korelasyon içinde işlem görüyor gibi. EUR/USD Asya’da 1.0000’e düşerse, altının 1.700 dolara düşmesi mümkün. Sanırım altın, son birkaç gün içinde 1.730 dolar civarında birkaç arkadaş buldu. Ancak ciddi olarak son satışlarını tersine çevirecek gibi görünmüyor.

Altın fiyatları

Fed’in masasındaki 75 baz puanlık artış güç kazanıyor

kriptohaberler.net’dan takip ettiğiniz üzere DXY, 20 yılın yeni zirvesine çıktı. Bu nedenle dolar fiyatlandırılmış altın diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha pahalı hale geldi. Bu arada enflasyonun önemli bir ölçüsü olan ABD tüketici fiyat endeksi verilerinin Çarşamba günü açıklanması bekleniyor. Tahminler, fiyatların Haziran ayında bir önceki yıla göre %8,8 artması yönünde.

Atlanta Fed başkanı Raphael Bostic Pazartesi günü yaptığı açıklamada, son enflasyon verilerinin cesaret verici olmadığını söyledi. Ayrıca, fiyat artışlarının hızında aydan aya iyileşme olmamasının, politika yapıcılar bu ayın sonlarında bir araya geldiğinde federal fon oranında 0,75 puanlık bir artış daha garanti ettiğini kaydetti.

“Altın fiyatları için 1.700-1.711 dolara giden yolun açılması mümkün”

Daha yüksek faiz oranları, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırır. Reuters’in teknik analisti Wang Tao, spot altının 1.721 dolarlık bir desteği test etmesini mümkün görüyor. Ayrıca, bunun altında bir kırılmanın 1.700-1.711 dolara doğru yolu açabileceğini söylüyor.

Altın fiyatları

Edward Moya: Altın fiyatları baskı altında

Durgunluk risklerine rağmen, son zamanlarda yatırımcılar altın yerine doları tercih ediyor. Bu nedenle dolar yirmi yıla yakın bir zirveye çıktı. Aynı zamanda off-shore alıcılar arasında külçeye olan çekiciliği de aşındırdı. OANDA kıdemli analisti Edward Moya’nın tahminleri şu yönde:

Dolar büyük çıkışlar yaptı. Ayrıca, son ABD federal raporunun güçlü bir işgücü piyasasının altını çizmesinden sonra oldukça büyük bir faiz artışı beklentileri var. Bu nedenle altın fiyatları baskı altında. Altının, geçici olarak 1.700 dolar seviyesinin altına düşmesi olası. Ardından 1.670 dolar civarında güçlü bir destek görebilir.

Altın fiyatları

Ricardo Evangelista: Bunlar, altının kayıplarını sınırlıyor

Cuma günkü ABD verileri, işgücü piyasasının sağlam iş kazanımlarıyla güçlendiğini gösterdi. Ayrıca Fed’e bu ay 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapması için gerekli gücü verdi. Bu arada, merkez bankasının geçen ay yaptığı 75 baz puanlık artışa muhalif olan Fed’den Esther George, faizlerdeki ani değişikliklerin ekonomide ‘gerginlik yaratabileceğini’ söyledi. ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, şu yorumu yapıyor:

Ancak Asya’daki bazı ekonomilerin durumuna ilişkin artan karamsarlık ve bir dereceye kadar jeopolitik istikrarsızlık, külçe zor zamanlarda güvenli liman olmaya devam ettiği için altının kayıplarını sınırlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.