Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,676.91
+1.12
ETH
$1,806.03
-0.29
LTC
$90.15
-2.02
DASH
$57.04
-1.28
XMR
$159.81
+1.08
NXT
$0.00
+1.12
ETC
$20.45
-1.59
DOGE
$0.08
-0.99
ZEC
$37.57
-0.92
BTS
$0.01
-0.71

Quant Insight: Altın’ın Gerçek Fiyatı Bu Seviyeler! 

0 27

Altın piyasası gerçeğe uygun değere göre indirimli durumda. Ancak bir piyasa analistine göre, Federal Rezerv para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmaya devam ettiği sürece yatırımcıların kenarda kalması muhtemel.

Modele göre altının rayiç değeri 1.791 dolar

Quant Insight Analitik Başkanı Huw Roberts, verdiği bir röportajda, altının gerçeğe uygun değerine kıyasla ucuz göründüğünü söylüyor. Ancak, makroekonomik koşulların yakın zamanda yeni bir yükseliş trendini desteklemediğini de kaydediyor. QI’nin modellemesine göre altının rayiç değerinin 1.791 dolar civarında olması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Yorumlar, altının 1.730 doların üzerinde uzun vadeli desteğine sahip olmasına rağmen yeni bir yükseliş ivmesi bulmakta zorlanması üzerine geldi. Huw Roberts, QI’nin altının gerçeğe uygun değer modelini çok geniş terimlerle değerlendirdiğini söylüyor. Modelde, ekonomik büyüme, enflasyon, reel faizler, getiri eğrisi ve kredi marjları dahil finansal koşullar, para politikası ortamı ve risk iştahını dikkate aldığını ifade ediyor.

Altın

“Altın için şu anda güçlü bir alım sinyaline sahip değiliz”

Huw Roberts, QI modellerinin makroekonomik temellerin altın için bozulduğunu gösterdiğini söylüyor. Ayrıca, bunun yakın vadede daha fazla zayıflığa işaret edebileceğini ekliyor. QI modellemesini kullanan yatırımcıların, mevcut düşüşü satın almadan önce makro resmin en azından stabilize olmasını beklediklerini kaydediyor. Bu bağlamda Roberts, şu yorumu yapıyor:

Model altının ucuz olduğunu gösterse de aslında şu anda güçlü bir alım sinyaline sahip değiliz. Saf bir QI perspektifinden. Makro model değerinin daha da yükselmesini istiyoruz.

Altın fiyatını etkileyebilecek 16 faktör!

Roberts, altının gidişatını neyin değiştirebileceğine ilişkin olarak da görüşlerini paylaşıyor. Bu bakımdan modelin faiz oranlarındaki eğilimde bir değişiklik olması gerektiğini öne sürdüğünü söylüyor. Bu bakımdan Roberts, altın fiyatını etkileyebilecek 16 faktörün altını çizdiklerini kaydediyor.

Ancak, piyasayı yönlendiren en önemli faktör enflasyon olmaya devam ediyor. QI’nin araştırmasına göre, enflasyon altının gerçeğe uygun değerinin %18’inden fazlasını oluşturuyor.

altın

“Bu zamana kadar model değerimiz stabilize olmayacak!”

Enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyesinde olmasına rağmen reel getiriler yükseliyor. Aynı zamanda, resesyon korkuları arttıkça nominal ve reel getiriler arasındaki fark olan başabaş seviyeleri düşüyor. Roberts, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Başabaşlar düşüyor. Piyasa bir durgunluk ve düşen enflasyon hakkında endişeleniyor. Dolayısıyla, bu faktörler dönene veya sadece stabilize olana kadar, model değerimiz stabilize olmayacak.

kriptohaberler.net’dan takip ettiğiniz üzere piyasa, Fed’den bir başka olağanüstü faiz artırımına hazırlanıyor. Ayrıca, son günlerde durgunluk korkuları arttı. Bu arada piyasalar, Fed’in faizleri ay sonunda 75 baz puan daha artırmasını bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.