Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,047.93
-2.02
ETH
$1,797.60
+0.05
LTC
$89.52
-0.89
DASH
$56.08
-1.68
XMR
$155.14
-2.94
NXT
$0.00
-2.02
ETC
$20.34
-0.15
DOGE
$0.07
-1.08
ZEC
$38.14
+2.66
BTS
$0.01
+0.27

Yatırımcı: Bu Altcoin’den Yüklüce Aldım! Param Sıfırlanabilir

0 22

Bir kripto yatırımcısı, Voyager aracılığıyla bu altcoin projesinden on binlerce dolarlık satın aldı. Şirket geçen hafta iflas başvurusu yaptı ve platformunda para çekme işlemlerini askıya aldı. Bahsettiğimiz yatırımcı, parasının sigortalı olmadığını ve şimdi kaybolabileceğini söylüyor. Söz konusu yatırımcı yaşadıklarını anlatıyor. Biz de onun anlatımıyla okuyucularımız için hazırladık.

“Bu altcoin projesinden aldım ve Voyager’e yatırdım”

Geçen yıl, bir arkadaşım bana Voyager adlı bir yatırım uygulaması aracılığıyla % 9 APY faiz oranı sağlayan bir altcoin projesinden bahsetti. İlk başta şüpheliydim. Kripto paralar çok değişkendi ve şirketler çok kabataslak görünüyordu. Arkadaşım bana para biriminin bir stablecoin olduğunu söyleyene kadar fikri reddettim. Yani değerinin değişmediği anlamına geliyor. Söz konusu para, USDC, ABD dolarına bağlıydı (yani 1 USDC 1 USD değerinde idi). Bu yüzden Voyager temelde çok yüksek verimli bir tasarruf hesabı sunuyordu.

Şimdi daha meraklı, biraz para koymaya karar verdim. 200 dolardan az ve ay dolduğunda ne olacağını gördüm. Tipik olarak, kripto ile para kazanmak için, kripto para çekmeden önce satın almanız ve kârla satmanız gerekir. Ancak Voyager aracılığıyla satın alınan USDC ile istikrarlı bir fiyata sahip bir kripto para aldığımı düşündüm. Benim varsayımım, herhangi bir banka gibi, Voyager’ın paramı istediği ve USDC üzerinden onlarla tutmam için bana para ödemeye istekli olmasıydı.

Altcoin

Eylül 2020’nin başında, ilk faiz mevduatımı gördüm: 1,50 USDC ‘Ödül’. Daha sonra 1,50 USD satabilir ve alabilirim. Bu yüzden daha fazla para eklemeye karar verdim. Ve sonra binlerce daha. Son iki yılda, sabit, yüksek verim kazandım. Fatura ödemek için Voyager hesabımdan düzenli olarak para çektim.

En son 10 Haziran’da, başka bir kripto uygulaması olan Celsius’un para çekme işlemlerini dondurdu. Böylece endüstri çapında bir yarı çöküşte ilk dominoyu devirdiğini açıkladı. Bundan sadece iki gün önce USD yatırdım. Kriptokoin’com’dan da okuduğunuz üzere 1 Temmuz’da Voyager da aynısını yaptı.

Kripto gerçek olamayacak kadar iyiydi

Voyager geçen hafta iflas koruması için başvurdu. Ve diğer 3 milyon kripto yatırımcısı gibi, fonlarım erişilemez durumda. USDC’mi satmaya ve paramı çekmeye çalıştığımda, işlemlerin şu anda devre dışı olduğunu belirten bir mesaj çıkıyor. Pek çok kişinin korktuğu gibi paranın gittiği doğruysa bu, öğrenci kredilerimi ödemek için kullanabileceğim on binlerce doları kaybettiğim anlamına gelir.

“Şansım olsaydı, tüm bunları tekrar yapar mıydım? Kesinlikle hayır”

Voyager gibi platformlar bu fonları satın almayı kolaylaştırdı. Kripto paramı depolamak için kendi soğuk cüzdanımı oluşturmak gibi karmaşık bir süreçten geçmek yerine, Voyager’da bir hesap oluşturabilir ve uygulamayı diğer herhangi bir banka veya kripto borsası gibi kullanabilirdim. Ayrıca kripto para biriminin nasıl çalıştığı hakkında fazla bilgi gerektirmiyordu.

Altcoin

Ve güvenli görünüyordu. Voyager öyle olduğunu söylediği için paramın Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından sigortalı olduğuna inandım. O kadar heyecanlandım ki arkadaşlarıma ve aileme söyledim. Hatta bunun hakkında yazmak istedim.

Kripto para piyasası dalgalı olduğunu kanıtladı. Ancak bir süredir USDC gibi stablecoin’ler, artan enflasyon ve geleneksel tasarruf hesaplarındaki zayıf getirilerin ortasında para biriktirmenin sağlam bir yoluydu. Belki de hala öyle. Aynı risklerle karşı karşıya kalmadan kripto çılgınlığının jet akımında uçmak gibi. Ya da öyle düşünmüştüm. En azından benim durumumda gerçek olamayacak kadar iyiydi. Belki kripto burada kalacak, ama şimdilik katılmayı bitirdim.

Altcoin

“Altcoin projeleri ve kripto piyasası hala Vahşi Batı”

Artık yatırımcıların hiçbir zaman tam resmi göremediği açık. Voyager’da tutulan nakit paranın FDIC tarafından sigortalı olduğu iddiasının kaynağı Metropolitan Commercial Bank. Banka, kullanıcıların hesaplarında bulunan dolarların Voyager’ın değil, yalnızca Metropolitan Commercial Bank’ın batması durumunda korunacağını belirten bir açıklama yaptı.

Bu, paramın gitmiş olma ihtimalinin yüksek olduğu ya da bir şekilde bir zamanlar elimde olanın sadece bir kısmını alacağım anlamına geliyor. Canımı acıtsa da bana biraz akıl sağlığı sağlayan benzersiz, ayrıcalıklı bir konumdayım. Çocuğum yok, 30’lu yaşlarımın başındayım ve daha ucuz ülkelere seyahat etmek için bavulumu hazırlıyordum. Bazıları için bahisler çok daha yüksek. Geçen hafta, bir ev satın almak için uygulamada biriktirdiği 70.000 doları olan paniklemiş bekar bir anneden bir tweet gördüm. Birçok insanın benim yaptığım gibi altı veya daha fazla rakamı var.

USDC

FDIC şimdi fonların sigortalı olduğu iddiası nedeniyle Voyager’ı araştırıyor. Biraz daha az aptal ve biraz daha kızgın hissediyorum. Yine de yapabileceğim çok az şey var. Kullanıcıların toplu davalara katılmasını engelleyen hüküm ve koşulları kabul ettim.

Dersimi aldım. Yeterli hükümet düzenlemesi olana kadar tekrar Bitcoin veya altcoin projelerine yatırım yapmayacağım. Ayrıca, kripto paraları online bir borsada değil, kişisel bir cüzdanda tutacağım. Tekrar yatırım yaptığımda, endeks fonlarına, CD’lere, gayrimenkullere ve düzenli bir yüksek getirili tasarruf hesabına geri döneceğim. Birikimlerimin zamanla değer kaybettiğini görmek ne kadar acı verse de. USDC ve Voyager, bilinçli bir seçim gibi görünüyordu. Ama şimdi görüyorum ki, akıllıca bir karar vermek için ihtiyacım olan bilgiye sahip değildim.

Kripto para

“Hala kripto için bir gelecek olup olmadığını merak ediyorum”

Bill Gates, kripto para birimlerinin ve NFT’lerin ‘%100 daha büyük aptal teorisine dayalı’ olduğunu düşündüğünü söyledi. Kripto para birimini gerçekten para birimi olarak kullanmak bir gün ana akım haline gelebilir. Bunun da onu daha meşru ve gerçek olan bir şeye bağlı hale getirmesi mümkün. Ancak buna çok yakın olduğumuzu düşünmüyorum.

Kripto, çok bilinmeyen, bilgisayar korsanlarına çok açık. Ayrıca, kullanımı kolay teknolojiye alışmış ortalama bir kişi için çok karmaşık. Bir dahaki sefere aşırı yüksek APY’leri ve jargonu o kadar karmaşık gördüğümde, zar zor Google’da okuyacağım, diğer yöne koşacağım.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.