Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,676.91
+1.12
ETH
$1,806.03
-0.29
LTC
$90.15
-2.02
DASH
$57.04
-1.28
XMR
$159.81
+1.08
NXT
$0.00
+1.12
ETC
$20.45
-1.59
DOGE
$0.08
-0.99
ZEC
$37.57
-0.92
BTS
$0.01
-0.71

“Daha Fazla Acı” Analistler, Altın İçin Bu Dipleri Bekliyor!

0 20

ABD dolarının amansız momentumu emtia piyasalarında hasara yol açmaya devam ediyor. Bu ortamda altın fiyatları, güçlü dolardan etkilense de diğer varlıklardan daha iyi performans gösteriyor. Analistler, piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Joe Perry: DXY yükselmeye devam ederse, altının düşmesi mümkün

İleriye baktığımızda, bazı analistler, ABD doları küresel finans piyasalarında gücünü esnetmeye devam ederken altın fiyatlarının 1.700 doların altına düşme riskini görüyor. City Index’te ABD piyasa analisti Joe Perry, altının ABD doları endeksiyle negatif korelasyonunun şu anda 0,96’da olduğunu kaydediyor. Buradan hareketle 1.00 okumanın, iki varlık arasında mükemmel bir korelasyon olacağını söylüyor. Perry, “DXY yükselmeye devam ederse, altının düşeceğinden şüphelenmemiz mümkün,” diyor

Analistlerin izlediği ABD doları için önemli bir dönüm noktası olayı, euro ile paritenin çevrilmesi. Euro, ABD doları endeksinin (DXY) en büyük bileşeni. Tek para birimi, 20 yıl içinde ABD doları karşısında en düşük noktasında işlem görüyor. Birçok para birimi analisti, tersine çevrilmenin sadece bir zaman meselesi olduğunu düşünüyor.

Altın

ABD doları euro karşısında yükselirken, bazı analistler yatırımcıları mevcut fiyat ortamını çok hafife almamaları konusunda uyarıyor. Pek çok analist, ABD dolarının euro karşısındaki yükselişini, altın piyasasının eninde sonunda üstesinden gelebileceği ‘çamaşır sepetindeki en temiz kirli gömlek’ olarak görüyor.

Ole Hansen: Yatırımcıların şu anda altın tutmak için bir nedeni yok

Bununla birlikte, bazıları ABD dolarının, değerli metal için daha zorlu bir ortam olan küresel para piyasasında geniş tabanlı bir güç gördüğünü söylüyor. kriptohaberler.net’dan takip ettiğiniz üzere, ABD doları euro karşısında 20 yılın en yüksek seviyesinde işlem görüyor. Buna ilaveten Japon yeni karşısında 24 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Sax Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Herkes ABD dolarının gücüne karşı darbe alıyor. Herkes, Fed’in enflasyonu kontrol altına alabileceğine inanıyor. Bu nedenle ABD doları dünyada tercih edilen para birimi. Bazı şüphelerim var. Ancak Fed’in enflasyonu düşürebileceğine inanmamak için nedenler olana kadar yatırımcıların şu anda altın tutmak için bir nedeni yok.

“Altın fiyatlarının istikrar kazanmasından önce…”

Ole Hansen, altın fiyatlarının 1.675 dolarda kritik uzun vadeli desteği tutup tutamayacağını görmek için izlediğini söylüyor. Bunun, 2020’ye geri dönen konsolidasyonun en düşük seviyesi olduğunu kaydediyor.

Hansen, altın fiyatlarının istikrar kazanmasından önce ABD dolarındaki ivmenin sona ermesi gerektiğini belirtiyor. Bunun Fed’in faiz oranları konusundaki agresif duruşunu değiştirmesine kadar gerçekleşmeyeceğini de sözlerine ekliyor.

Altın

“ABD TÜFE’nin, dolarının yükselişine daha fazla yakıt eklemesi olası”

Fed’in enflasyon baskılarını soğutmak için faizleri artırma konusundaki kararlı taahhüdü sürüyor. Bu da ABD dolarının momentumunu ve altının zayıflığını yönlendiren şey. Bazı piyasa analistlerine göre, Çarşamba günkü enflasyon raporu ABD dolarının yükselişine daha fazla yakıt ekleyebilir.

Geçen ayki Tüketici Fiyat Endeksi, enflasyonun Mayıs ayında %8,6 arttığını gösterdi. Beklenenden daha sıcak gelen enflasyon verileri, piyasaların Fed’in komitenin kararını vermesinden sadece iki gün önce 75 baz puanlık artırımı tam olarak fiyatlamasına neden oldu.

Altın

Lukman Otunuga: Sarı metalin daha fazla acı çekmesi muhtemel

Çarşamba günkü rapora girerken, bazı ekonomistler enflasyonun Haziran ayında %9’a sıçrayabileceğini söylüyor. Ayrıca, Fed’i bu ayın sonunda yapacağı toplantıda daha agresif önlemler almaya zorlayabileceğini kaydediyorlar. Sonuçta, bu durum altın fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek. FXM Kıdemli Araştırma Analisti Lukman Otunuga, şu yorumu yapıyor:

Kıymetli metal, değer kazanan bir dolar ve Fed’in daha yüksek faiz oranlarına yönelik agresif duruşunu sürdürmesine ilişkin beklentiler tarafından boğuldu. Bekleyen ABD TÜFE raporu piyasa beklentilerini karşılar veya aşarsa, değerli metal depresif görünüyor. Bu nedenle daha fazla acı çekmesi muhtemel. Fiyatlar 1.700 doları aşabilirse, bir sonraki kilit seviyenin 1.680 dolarda olması mümkün.

Altın

Spekülatif finansal yatırımcılar altından daha fazla çıkış yaptı

ABD doları, altının geçici olarak 1.720 dolara düşmesine neden oldu. Commerzbank ekonomistleri, devam eden ve güçlü ETF çıkışlarının sarı metal üzerinde de baskı oluşturduğunu bildiriyor. Bu bağlamda ekonomistler, şu açıklamayı yapıyor:

Altın fiyatındaki herhangi bir önemli veya kalıcı artış, yalnızca ABD doları tarafından değil, aynı zamanda devam eden ve güçlü ETF çıkışları tarafından da engelleniyor. Bloomberg tarafından izlenen altın ETF’leri geçen hafta 29 tonluk çıkış kaydetti. Spekülatif finansal yatırımcılar, son zamanlarda altından daha fazla çekiliyorlar. CFTC istatistiklerine göre, net long pozisyonları son üç yılın en düşük seviyesinde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.