Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,365.10
-3.46
ETH
$1,746.99
-3.87
LTC
$92.50
-1.09
DASH
$61.14
-4
XMR
$161.53
+3.17
NXT
$0.00
-3.46
ETC
$20.23
-2.83
DOGE
$0.07
-3.39
ZEC
$35.76
-6.17
BTS
$0.01
-4.13

Bitcoin, SHIB ve Altcoinler Bu Haberle Sert Düşüyor!

0 30

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Haziran 2022 ayı Tüketici Fiyat Endeksi’ni yayınladı. TÜFE’nin %9,1 ile ABD’de son 40 yılın en yüksek enflasyon artışı olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte piyasalar, %8,8’lik bir okuma bekliyordu. Bilmeyenler için TÜFE, güçlü bir enflasyon ölçüsüdür. Ayrıca FED gibi merkez bankalarının enflasyona yanıt olarak para politikalarını belirler. Beklenenin üstünde çıkan TÜFE verileri, kripto para piyasasına anlık etki etti. Buna göre Bitcoin, SHIB ve altcoin fiyatları sert düşüşle karşılaştı.

Bitcoin anlık düşüş yaşadı

TÜFE’nin yayınlanmasından birkaç dakika sonra kripto para piyasası darbe aldı. BTC yaklaşık %4, ETH ise yaklaşık %5 düştü. NASDAQ, Dow Jones ve S&P 500 gibi geleneksel piyasa göstergeleri de büyük ölçüde düşüşte. Geçen ayki TÜFE, enflasyonun yıldan yıla %8,6 artarak 1981’den bu yana en büyük artış olduğunu gösterdi. FED, bu verilere sıkılaştırma para politikalarıyla yanıt verdi. Ayrıca faiz oranlarını 0,75 puan artırarak 1994’ten bu yana en büyük artışını gerçekleştirdi. FED’in şahin para politikaları, tüm kripto endüstrisi için büyük bir düşüşe neden oldu. Bitcoin, on yılın en kötü mali çeyreğine tanık oldu. Geçen ay yaşananlar bir gösterge ise, yeni veriler kripto pazarları için bir felaket anlamına geliyor olabilir. Bitcoin son 24 saatte 19.800 dolardan 18.916 dolara geriledi. Bununla birlikte, ilerleyen saatlerde düşüşün daha da derinleşmesi mümkün. BTC şu anda yıllık %72 oranında düşüşle işlem görüyor.

Bitcoin, SHIB ve altcoinler kan kaybediyor

TÜFE verileri yalnızca Bitcoin fiyatını düşürmedi. Her zamanki gibi altcoinler de BTC’nin fiyatını takip etti. Buna göre Ethereum %4, SHIB %4, DOGE %4,68, Solana %5,24 ve Cardano %5,15 ve XRP %1,90 düşüş kaydetti. Diğer büyük altcoin varlıkları arasında yer alan AVAX ve MATIC ise sırasıyla %5,66 ve %6,16 düşüş yaşadı. kriptohaberler.net olarak bildirdiğimiz üzere altcoin fiyatları, panik satışlarının artmasıyla ve BTC fiyatının düşmesiyle daha fazla kan kaybedebilir.

FED şimdi ne yapacak?

Yeni enflasyon okuması, FED’in faiz oranlarını artırması için daha da fazla baskıya neden olacak. Pazartesi günü BLS, sahte bir TÜFE raporunun sosyal medyada dalgalar oluşturmasının ardından bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Sahte sızıntı, enflasyonun analistlerin beklentilerinin çok üzerinde olan %10,2’ye fırladığını gösterdi.

Reel TÜFE baskısı yüzde puan seviyesinden fazla olsa da hâlâ Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviye. Piyasalar şimdi TÜFE baskısının ardından 80 baz puanlık bir faiz oranı artışıyla fiyatlanıyor. Bu, elbette, kripto para birimi fiyatları için iyiye işaret değil. Analistlerin %8,8’lik hedefinin üzerinde olan verilerin, FED’i daha şahin bir para politikası benimsemeye yönlendirmesi kuvvetle muhtemel. Bu, kripto para birimleri gibi spekülasyona dayalı yatırımlara başka bir büyük darbe getirecektir. Okuma %8,8’in altında olsaydı, piyasalara büyük bir destek verebilirdi. Ancak, enflasyon zirve yaptığı için FED sıkılaştırma politikalarını bırakmayacak.

Bitcoin

Analistler ne tahmin ediyor?

Yeni TÜFE verileri, tüm kripto para piyasasının dikkatini çekti. Kripto analisti Lark Davis emtia fiyatlarındaki son düşüşün bu ayki verilere dahil edilmediğini söyledi. Ardından bunun enflasyon verilerini düşüreceği ifade etti. Analist, kripto yatırımcılarının Ağustos ayında daha iyi bir TÜFE bekleyebileceklerine inanıyor.

The Rock Trading’in kurucu ortağı John, CPI sürümünden sonra gerçekleşmesi mümkün olan bir dizi senaryo sağladı. Ona göre, TÜFE %8,6’nın altında olsaydı, piyasa bir ralli bekleyebilirdi. Bunun üzerindeki herhangi bir şey kripto fiyatlarında düşüşe neden olacaktı. John’a göre, 9.0’ın üzerindeki TÜFE, ayı piyasasına dönüşe neden olacak. Eğer bu doğruysa, ayı piyasasına bir geri dönüş başlamış demektir. Son olarak Michael van de Poppe, CPI’nın Bitcoin için bir kazan-kaybet durumu olacağını açıkladı. BTC’nin 19,5 bin dolar destek seviyesinde büyük bir testi ve 19,8 bin dolar direnci var. TÜFE’ye bağlı olarak, BTC’nin büyük bir düşüş yaşaması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.