Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,205.82
+0.51
ETH
$1,795.86
+1.55
LTC
$81.40
+0.8
DASH
$57.50
+1.31
XMR
$153.99
+0.52
NXT
$0.00
+0.51
ETC
$20.50
+3.33
DOGE
$0.08
+3.98
ZEC
$35.70
+2.35
BTS
$0.01
-1.7

Bitcoin’in Nasdaq ile Korelasyonu Artıyor! Bu Neyin Habercisi?

0 31

CNBC’den Dominic Chu tarafından yayınlanan bir grafiğe göre, Bitcoin (BTC)’in teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 Endeksini izleyen popüler bir borsa yatırım fonu (ETF) olan Invesco QQQ ile korelasyonu, yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesi olan 0.894’e ulaştı. Peki, bu ne anlama geliyor? İşte detaylar…

Bitcoin ve Nasdaq hisseleri korelasyonu rekor kırdı

1 puanın tam bir korelasyon anlamına geleceğini belirtmekte fayda var. En büyük kripto para biriminin neredeyse başka bir teknoloji hissesi gibi işlem görmesi, geçen yıl acemi varlığı yeni rekor seviyelere taşıyan “enflasyondan korunma varlığı” anlatısını baltalıyor. kriptohaberler.net olarak da bildirdiğimiz üzere Bitcoin, meşru bir değer deposu gibi muamele görmek yerine, başka bir spekülatif yatırım olarak muamele görüyor.

Kripto para biriminin devasa düşüşü, teknoloji hisse senetleri ile birlikte geldi. Nasdaq Bileşik Endeksi, değerinin yüzde 22.4’ünü kaybetti. Böylece 2008’den bu yana en kötü çeyreğini yakın zamanda kaydetti. Bu arada Bitcoin, yüzde 58’e varan düşüşten sonra 2011’den bu yana en kötü üç aylık performansını kaydetti. Yukarıda bahsedilen grafik, ABD Merkez Bankası’nın benzeri görülmemiş bir parasal desteği serbest bırakmasının ardından kurumsal yatırımcıların “enflasyon riskinden korunma” anlatısını satın alması nedeniyle Nasdaq ile yakınsamanın hızla artmaya başladığını gösteriyor.

Olumsuz teknik sinyallerin çifte darbesi ve olumsuz makro zemin nedeniyle, Bitcoin fiyatının düşmeye devam etmesi bekleniyor. En son istihdam raporunun yukarı yönlü sürpriz yapmasının ardından, Fed’in bu ay başka bir faiz artırımı daha duyurması bekleniyor.

Tahvil getiriyle olan korelasyon da yükseldi

Bu sırada, Bitcoin ile 10 yıllık ABD enflasyona endeksli menkul kıymeti tahvil getirisi arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısı, Haziran sonunda ulaşılan -0.95 rekorunun biraz gerisinde kaldı. Rekor ters, yani negatif korelasyon, Bitcoin’in enflasyona göre düzeltilmiş getirisinin tersi yönünde hareket ettiği anlamına gelir. Bir korelasyon katsayısı, iki değişkenin veya veri setinin doğrusal karşılıklı bağımlılığını temsil eden +1 ile -1 arasında bir sayıdır. Korelasyon katsayısı -1 ise, iki değişken arasındaki ilişkinin zamanın yüzde 100’ünde negatif olduğu anlamına gelir. Sayı +1 ise, iki menkul kıymet aynı yönde hareket eder.

Pozitif bir reel getiri, tahvil ödemesinin piyasa temelli enflasyon beklentileri ölçümlerini aştığı anlamına gelir. Bu nedenle, gerçek getiri ne kadar yüksek olursa, kripto para birimleri, hisse senetleri ve altın gibi diğer varlıklardan getiri elde etme teşviki o kadar az olur. Bu nedenle, Bitcoin, teknoloji hisseleri ve altının bu yıl gerçek verimdeki artışın ardından yenilmesi şaşırtıcı değil. Reel getiri, FED’in hızlı faiz artırımlarıyla likiditeyi tahliye etme kararlılığı ve aşırı yükselen enflasyonla mücadele etmek için bilanço kaçışı sayesinde bu yıl 172 baz puandan fazla artarak yüzde 1,72’ye yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.