Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,366.68
+6.04
ETH
$1,813.45
+5.56
LTC
$92.02
+6.91
DASH
$57.92
+5.71
XMR
$157.93
+2.55
NXT
$0.00
+6.04
ETC
$20.83
+5.58
DOGE
$0.08
+5.69
ZEC
$37.41
+4.44
BTS
$0.01
+3.08

Ünlü Borsa, Bu 7 Altcoin İçin Önemli Rapor Yayınladı!

0 22

Kripto borsası Kraken, kısa süre önce bu ay kripto para piyasasında neler olduğunu açıklayan yeni raporunu yayınladı. Kraken Intelligence raporu, Bitcoin ve altcoin projeleri için birkaç zincir üstü temel bilgileri kullanıyor. Böylece varlıkların, mevcut piyasa senaryosunda nerede durduklarını paylaşıyor. Gelin birlikte inceleyelim.

Bitcoin aşırı satış bölgesine girdi

2022’nin ikinci çeyreğinde sağlam kripto piyasası düzeltmesinin ortasında, piyasa hissiyatı aşırı düşüşe geçti. Küresel makro ortam son derece zayıf kalırken, daha geniş piyasa görüşü karamsar olmaya devam ediyor. Wall Street yatırımcılarının çoğu, Bitcoin’in mevcut fiyattan yüzde 50 daha düzeltmesine bahis yapıyor. Bu, fiyatın 10.000 dolara düşebileceği anlamına geliyor. BTC, geçen hafta 20.000 doların üzerinde hareket etti. Ardından bir kez daha satış baskısı altına girdi. Son birkaç haftadır Bitcoin, 200 günlük üstel hareketli ortalamasının (EMA) altında işlem görüyor. Bu, uzun vadeli yatırımcılar için iyi bir birikim noktası olabilir.

Ayrıca, Bitcoin’in piyasa değeri-gerçekleşen değer (MVRV) z-skoru, dünyanın en büyük kripto para biriminin aşırı satım bölgesinde işlem gördüğünü gösteriyor. Son düzeltmeden sonra, Bitcoin’in MVRV z puanı 0’ın altına düştü. Bu, BTC’nin aşırı satım bölgesinde olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte mevcut puan, tarihsel olarak güçlü bir destek görevi görüyor. MVRV z-skorunun BTC fiyatındaki toparlanma ile birlikte 1’in üzerindeki nötr bölgeye girmesi mümkün. Eğer orada kalırsa, bu ağ talebinin arttığı anlamına gelecektir.  Kraken raporu şunları söylüyor:

BTC’nin MVRV z-puanının 2015, 2018 ve 2020 ayı piyasalarında kaydedilen en düşük seviyelere ulaşmadan önce düşmesi için hala yer var. Ancak mevcut okuması, BTC’nin ilk aşamalarında 3.900 dolara düştüğü gösteriyor. Yani, Mart 2020’de kaydedilen en düşük seviyelere hızla yaklaşıyor.

Bitcoin ve bu altcoin piyasa hakimiyetinde iyi durumda

Toplam piyasa hakimiyeti, bize kripto varlıklarına olan talepteki artış veya düşüş hakkında bilgi verir. Ayrıca, BTC fiyatını diğer altcoin projeleriyle karşılaştırmak, hakimiyetin nasıl değiştiğini belirlememize yardımcı olur. Bitcoin (BTC), bugüne kadar piyasa hakimiyetini artıran tek kripto para birimiydi. Bunun nedeni, en üstteki altcoinlerin bile Bitcoin’e kıyasla daha dik düzeltmeler yaşamasıydı. Genel resmi anlamak için aşağıdaki tabloya bir göz atın.

Avalance (AVAX), piyasa değeri hakimiyetinin en fazla yüzde 55 oranında düştüğüne tanık oldu. Bunun nedeni, LUNA Foundation Guard’ın (LFG) hazinesinde 2 milyondan fazla AVAX tokenine sahip olmasıydı. Terra ekosisteminin çöküşü sırasında LFG, tüm AVAX rezervlerini tasfiye etmek zorunda kaldı. Whi;e Ethereum’un hakimiyeti %26 düştü. Ek olarak Solana (SOL) gibi diğer Katman-1 rakipleri %48’lik keskin bir düşüşle karşılaştı. Cardano (ADA), %8’lik pazar hakimiyeti ile nispeten iyi durumda.

Bitcoin ve Ethereum işlem ücretleri düşüyor

İşlem ücretleri, piyasa talebini anlamamıza yardımcı olur. Piyasa katılımcılarının bir işlemi dahil etmek için ödemeye hazır oldukları maliyetleri gösterirler. Solana, Algorand ve Cardano gibi bazı Blockchain ağlarının statik ücret oranları vardır. Ancak Bitcoin ve Ethereum gibi Blockchain’ler için işlem ücreti talebe göre değişmektedir. Kraken verilerine göre, Bitcoin ve Ethereum’un işlem ücretlerinde keskin bir düşüş var. Bitcoin işlem ücretlerinde yüzde 57’lik bir düşüş yaşandı. Ancak bu, yüzde 87’lik bir düşüşle karşı karşıya olan lider altcoin projesine kıyasla daha az. Yani veriler, Bitcoin ağ talebinin nispeten güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bu iki altcoin hacim ve aktif adreslerde artış yaşıyor

Ağ işlem hacimleri, aktif kullanıcılar ve ağ talebi hakkında fikir edinmek için önemli bir ölçümdür. En iyi Blockchain’lerin çoğu için bu yıl günlük işlem hacimleri düşüyor. Ancak, Cardano (ADA) için yükseliş devam ediyor. Cardano, bu yıl zincir içi işlem hacminde yüzde 218 artış gördü. Bunun nedeni, Blockchain’de meydana gelen birkaç önemli gelişmeydi. DeFi borsası SundaeSwap’ın piyasaya sürülmesi, zincir içi işlem hacminin artmasına da katkıda bulundu. Bununla birlikte, zincir içi işlem hacmindeki artışın arkasında belirli bir büyüme faktörü yok.

altcoin Cardano

Günlük aktif adresler, yeni piyasa katılımcıları arasındaki ağ talebini anlamamıza yardımcı olur. Buna göre artan günlük aktif adresli sayısı, güçlü talebi gösteriyor. Tüm altcoin projeleri arasında Solana, günlük aktif adreslerde yüzde 87 ile büyük bir liderliğe sahip. Bununla birlikte, Bitcoin’in günlük aktif adresleri bugüne kadar sadece 3 yıl artış kaydetti.

Herhangi bir kripto para birimi için dolaşımdaki arz, zincir üzerindeki likiditesini değerlendirmemizi sağlıyor. Kraken’e göre: “Metrik, altcoin projelerinin protokol tarafından basıldığında kilidinin açıldığını gösteriyor”. Yani bu veri noktası, bir kripto varlığının arz dinamiklerini anlamamıza yardımcı oluyor. Kraken konuyla ilgili, “Hemen pazarlanabilir bir arz akışı, piyasa faaliyetini baskılayabilir” diyor.

altcoin projeleri

kriptohaberler.net olarak bildirdiğimiz üzere NEAR, dolaşımdaki arz artışının yüzde 20’de kalmasıyla lider durumda. Ardından Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) geliyor. Tüm bu zincir üstü göstergeler, güçlü düşüş hissi sırasında Blockchain ağlarının nasıl performans gösterdiğine dair net bir görüş ortaya koyuyor. Piyasa hissiyatı olumsuza düşmeye devam ediyor. Bununla birlikte, bazı uzun vadeli yatırımcılar, Bitcoin ve Ethereum’a inanmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.