Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,366.68
+6.04
ETH
$1,813.45
+5.56
LTC
$92.02
+6.91
DASH
$57.92
+5.71
XMR
$157.93
+2.55
NXT
$0.00
+6.04
ETC
$20.83
+5.58
DOGE
$0.08
+5.69
ZEC
$37.41
+4.44
BTS
$0.01
+3.08

Celsius, Bu 3 Altcoin’e Borçlarını Ödedi: Fiyatlar Fırladı!

0 31

Celsius Network, para çekmeyi durdurmasından bu yana 900 milyon doların üzerinde DeFi borcunu geri ödedi. Celsius, DeFi platformları Aave, Compound ve Maker’a stablecoin cinsinden geri ödeme yaptı. Bunun ardından altcoin fiyatı fırladı. Öte yandan, önce kime ödeme yapılması gerektiği konusunda yasal sorular var.

Celsius, Aave, Compound ve Maker’a ödeme yaptı, fiyatı sıçradı

kriptohaberler.net’dan takip ettiğiniz üzere Celsius Network Ltd.’nin müşteri çekimlerini dondurması tam bir aya girdi. Kripto borç veren, aynı dönemde merkezi olmayan finans platformlarına bir dizi borcu geri ödedi. Söz konusu ödeme toplam 900 milyon doları aşıyor. Ödeme haberinin ardından altcoin fiyatı ciddi artış kaydetti. Basın zamanında Celsius (CEL), son 24 saat içinde %25,23 artışla 0,9259 dolardan işlem görüyordu.

CelsiusCeisius (CEL) günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Celsius, 12 Haziran’da müşterilerin para çekme işlemlerini durdurdu. Ancak, bu tarihten bu yana DeFi platformları Aave, Compound ve Maker’a stablecoin cinsinden geri ödeme yaptı.

Ödemeler konusunda yasal sıkıntılar var

Öte yandan ödemeler, yasal bir tartışmanın hayaletini gündeme getirdi. Bu tartışma da, sıkıntılı kripto şirketlerinin alacaklılara nasıl ve hangi sırayla geri ödemesi gerektiği üzerine. DeFi platformlarından alınan kredilerin genellikle aşırı teminat altın alınması gerekiyor. Bu yüzden, Celsius’un platformda kilitli olan ekstra paraları geri almasına ve böylece net olarak daha fazla varlığın güvence altına alınmasına olanak tanıyor. Atlanta merkezli bir hukuk firması King & Spalding’de finansal yeniden yapılandırma ortağı Thad Wilson, şunları söylüyor:

Kripto paraların çoğu gibi, kimin diğer taraflardan önce ödeme alması gerektiği ve nihayetinde kimin alabileceği konusunda bilinmeyen bir bölgedeyiz. Bu da söz konusu akıllı sözleşmeler ve iç içe DeFi borç verme sözleşme ilişkileri nedeniyle karmaşıklaşıyor.

Celsius, mevcut ayı piyasasında olumsuz bahislerden muzdarip kripto kredi şirketlerinden biri. Şimdi, yükümlülüklerinin yeniden yapılandırılması da dahil olmak üzere seçenekleri araştırıyor. Konuya aşina olan kişiler Bloomberg’e, şirketin tavsiye için Kirkland & Ellis hukuk firmasını tuttuğunu söyledi. Bir noktada şirketin kullanıcı varlıklarında 20 milyar dolardan fazla tutarı var. Ancak, mevcut varlık ve yükümlülük rakamlarını açıklamadı.

Vermont’taki düzenleyiciler, Celsius’un “son derece iflas etmiş” olduğuna ve yükümlülüklerini yerine getirmek için varlık ve likiditeden yoksun olduğuna inandıklarını söyledi. Ancak, Celsius iflası düşündüğünü söylemedi. Ayrcıca şirket, borç geri ödemeleri hakkında yorum yapmadı.

Celsius

Celsius’un yaptığı ödemeler sorun olur mu?

Bu arada, hukuk ve kredi uzmanları, mali açıdan sıkıntılı bir şirketin belirli karşı taraflara ödeme yaparken diğerlerine ödeme yapmamasının alışılmadık bir durum olmasa da, bunu yapmanın dava riski taşıdığını söylüyor.

Harvard Üniversitesi’nde iflas ve şirketler hukuku dersleri veren profesör Jared Ellias’a göre, Celsius’un olası bir iflastan önce bir miktar borcu geri ödemesi sözde tercih iddiaları sorununu gündeme getiriyor. Bölüm 11 iflasında, bazı alacaklıların, sırf iflas eden şirket mahkeme korumasına girmeden önce onlara ödeme yapmayı seçtiği için, diğerlerinden daha iyi ve tam bir tasfiyede olacağından daha iyi durumda olmaması gerekiyor. Ellias, şunları söylüyor:

Alacaklıların normal iş akışı içinde paralarını almalarına izin verilmeden yapılan herhangi bir ödeme veya takasın potansiyel olarak iflasta geri alma işlemlerine tabi olduğunu söylemek doğru olur. Celsius’tan para alan herkese pişman olacakları kararlar vermeden önce bir avukata danışmalarını söylerdim.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.