Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,920.97
+1.61
ETH
$1,776.01
+1.65
LTC
$93.67
+0.63
DASH
$59.72
-0.93
XMR
$162.47
-0.05
NXT
$0.00
+9.42
ETC
$20.26
-0.78
DOGE
$0.07
-0.07
ZEC
$36.66
+2.72
BTS
$0.01
+0.44

Likidite Nedir? Neden Önemlidir?

0 39

Likidite nedir? Kripto paralarda likidite, bir yatırımcının varlıklarını nakde veya başka bir altcoin’e dönüştürebilme kolaylığını ifade eder. Bu makalede Likidite nedir, neden önemlidir, ne işe yarar gibi yatırımcıların sıklıkla aradığı soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, merak eden okurlarımız için hazırladık.

Likidite nedir?

Likidite özünde geleneksel finanstan gelen bir terimdir. Bir kripto paranın değerinde çarpıcı değişimler olmadan alım-satım yapabilmeyi ifade eder. Buna göre likit bir varlık, büyük oynaklıklar olmadan nakde çevrilebilmektedir. Bununla birlikte, bir piyasanın likiditesinin yüksek olması yukarıda bahsedilenden farklı bir anlama gelmektedir. Piyasanın likiditesinin yüksek olması, ticaret yapmak isteyen yatırımcıların çok fazla olduğunu göstermektedir. Likiditenin bir diğer kullanım alanı ‘Likit olmak’tır. Kripto para alanında yaygın bir terimdir. Buna göre likit olmak, bir yatırımcının kaldıraçlı pozisyona girip zarar etmesini ve varlıklarını çıkarmasını ifade eden bir terimdir. Yani likidite, farklı durumlarda çeşitli anlamlara gelebilen bir terimdir.

Likidite neye göre belirlenir?

Ayrıca, paritelerin daha az oynak olması yatırımcılara fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte bazı kripto para pariteleri, diğerlerine göre daha likittir. BTC/USDT ve ETH/USDT gibi daha popüler kripto pariteleri, daha az bilinenlere göre daha iyi likiditeye sahiptir. Ayrıca likidite, borsalara göre de farklılık göstermektedir. Büyük kripto para borsaları ile az bilinen borsalar arasında likidite farkları bulunmaktadır. Likidite, popülerlik ve güvenin yüksek olduğu ticaret alanlarında yüksektir. Dünyanın likiditesi en yüksek varlıkları hisse senetleri, altın ve nakit paralardır. Bu varlıklar geleneksel olmaları nedeniyle daha likittir.

Likidite neden önemlidir?

Dünya üzerindeki her piyasanın ideali, likiditenin yüksek olmasıdır. Likiditesi yüksek piyasalarda yatırımcılar daha rahat varlık ticareti yapabilmektedir. Likit varlıklar nakde daha kolay erişim sağlar. Ancak, likiditesi düşük varlıklar, hızlı satılmaları gerekiyorsa, keskin bir indirimle işlem görür. Yani Bitcoin’e veya altcoin’lere yatırım yapmadan önce, o varlığın ne kadar likit olduğunu bilmek önemlidir. Likit olmayan varlıklara yapılan yatırımlar, kullanıcıların yüksek kârlar elde etmesini sağlayabilir. Ancak, bu kazançlarını kısa sürede nakde dönüştürülmesi zordur.

Bununla birlikte borsaların likit olması, çok yeni bir kavram olarak yerini almıştır. Binance gibi likiditesi yüksek borsalarda bile, az likit olan altcoin’ler bulunmaktadır. Bir paritenin likiditesini değerlendirmenin iyi bir yolu, o paritenin 24 saatlik hacmini ne kadar satın almak istediğinizle karşılaştırmaktır. Satın almak istediğiniz miktar yüzde birden fazla olabilir. Bu durum, bahsi geçen paritenin likit olmadığını gösterir. Ek olarka bir paritedeki likidite ne kadar düşükse, varlıkların değerinin doğru olma olasılığı da o kadar düşüktür. Bu fenomen, kripto varlıkların kolayca oluşturulabildiği DEX’lerde yaygındır.

Likidite nedir: Ayı piyasası ve likidite

Piyasaların aşağı yönlü hareket ettiği dönemlerde, likidite hayatı öneme sahiptir. Bazı dönemlerde piyasalar, ayı piyasası adı verilen düşüş döngülerine girmektedir. Böylece insanlar, kazançlarını korumak için likit olmayan varlıklardan daha likit varlıklara geçmek isterler. Bu, likiditenin daralmasına neden olur. Özellikle olumsuz olan bu durum, piyasalardaki paritelerde aşırı fiyat dalgalanmalarına yol açmaktadır. Düşüş başladığında piyasa ne kadar likit ise, bu zor durumdan daha az zarar ile geçmesi mümkündür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.