Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,047.93
-2.02
ETH
$1,797.60
+0.05
LTC
$89.52
-0.89
DASH
$56.08
-1.68
XMR
$155.14
-2.94
NXT
$0.00
-2.02
ETC
$20.34
-0.15
DOGE
$0.07
-1.08
ZEC
$38.14
+2.66
BTS
$0.01
+0.27

Dünyaca Ünlü Analistler: Altın Yakında Bu Seviyeleri Görebilir!

0 33

Altın piyasası dip seviyelerinden toparlandı. Ancak ABD enflasyonunun Haziran ayında yüzde 9.1 artmasının ardından hala sağlam bir yükseliş ivmesi bulmakta zorlanıyor. Bu noktada birçok analist, sıradaki seviyelerin hangisi olacağı hakkında düşüncelerini aktarıyor. İşte detaylar…

Altın için sırada ne var?

Değerli metal geleneksel olarak bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak görüldüğünden, bazı altın yatırımcıları altının son fiyat hareketinden dolayı hüsrana uğradı. Piyasalar en son ABD Tüketici Fiyat Endeksi raporunu sindirirken, altın bazı sağlam kazanımlar görmeye başlıyor. Ağustos altın vadeli işlemleri en son, gün için yüzde 0.72 artışla ons başına 1.738.30 dolardan işlem gördü. Ancak bazı analistler, altının nispeten hayal kırıklığı yaratan fiyat hareketinin daha geniş bir pazar kapsamında mantıklı olduğunu belirtiyor.

2 Analist: Altın Fiyatları Sırasıyla Bu Seviyeleri Görebilir! 

Altındaki yükselişe rağmen analistler, ABD Merkez Bankası (FED) agresif bir şekilde faiz oranlarını yükselttiği için piyasaların enflasyonu uzun vadeli bir tehdit olarak görmediğini söylüyor. Bu nedenle değerli metalin genellikle bir enflasyon riskinden korunma varlığı olarak mücadele ettiğini belirtiyor. Haziran Tüketici Fiyat Endeksi raporunun ardından, piyasalar şimdi ABD merkez bankasının tam olarak yüzde 1.00 oranında hareket etme olasılığı yüzde 50’den fazlaymış gibi fiyatlanıyor. CPM Group, bir notta aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Teoride altın fiyatlarının daha yüksek enflasyon rakamlarından faydalanması gerekirken, gerçek şu ki, bu yüksek enflasyon rakamları, Fed’in güçlü enflasyonu bastırmak için oranları artırmada daha da agresif hale gelebileceğini gösteriyor. Bu, diğer ana para birimlerine karşı daha güçlü bir ABD doları ile sonuçlanıyor ve gelecekteki enflasyon beklentilerine bir sınır koyuyor.

Kritik Veriler Açıklandı: Altın Hangi Seviyelere Gidecek?

FED’in faiz artırımı enflasyonu nasıl etkiliyor?

Enflasyon artıyor olsa da, FED’in enflasyonu düşürme kararlılığı, reel getirileri yükseltiyor. Bu nedenle başabaş oranlarının düşmesine neden oluyor. Nominal ve reel getiriler arasındaki fark olan başabaş oranları, iki yılda en hızlı şekilde eğri boyunca düştü. Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, enflasyon ile yüzde 4’ün altındaki bir yıllık/bir yıllık başabaş oranı arasındaki tutarsızlığa dikkat çekti. Aynı zamanda, beş yıllık/beş yıllık başabaş oranı %2.6 civarında seyrediyor. Hansen, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Enflasyonun yıllar içinde olması beklenen yer ile şu anki hali arasında %5’lik bir fark var. Enflasyonun %5 düştüğünü görecek miyiz? Bundan gerçekten şüpheliyim. Ancak şu an için piyasa bunun üzerine bahse giriyor. Fed’in faizleri artırma ve büyümeyi düşürme yeteneği, enflasyonu da beraberinde getiriyor.

Wells Fargo: Altın Yıl Sonunda Bu Seviyelerde Olacak!

FED’in faiz artırımı, enflasyon ve altın: Nasıl etkiliyor?

CIBC’de kıdemli ekonomist olan Katherine Judge, FED’in faiz oranlarını agresif bir şekilde sıkılaştırırken enflasyon baskılarının gevşemeye devam etmesini beklediğini söyledi. SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, bakırın birkaç yılın en düşük seviyelerine düşmesiyle birlikte emtialardaki geniş tabanlı düşüşün, durgunluk korkularının enflasyon korkularının yerini aldığına işaret ettiğini söyledi.

Emtia fiyatlarının altında yatan enflasyon baskısı hafiflemeye başladı” dedi. “Küresel resesyon vururken insanlar bir talebin düşmesini bekliyor. Bu yüzden emtialar düşüyor” dedi. Bununla birlikte, bir durgunluğun önemli küresel arz sorunlarını etkilemek için yeterli talep yıkımına neden olup olmayacağı sorusu devam ediyor. Bunun, enflasyonun 2023 yılına kadar ne kadar kalıcı olacağını belirleyeceğini de sözlerine ekledi.

Quant Insight: Altın'ın Gerçek Fiyatı Bu Seviyeler! 

Ekonomi, arz sorunuyla karşı karşıya

Analistler, küresel ekonominin temel arz sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu kaydetti. Salı günü OPEC, petrol talebinin bu yıl için öngörülen günlük 100,29 milyon varilden 102,99 milyon varile yükseldiğini gördüğünü söyledi. Tahminler, Rusya’nın kayıplarından etkilenen OPEC dışı üretimdeki büyümenin talep artışının gerisinde kalması nedeniyle petrol arzının gelecek yıl kısıtlı kalabileceğini gösteriyor.

Artan talep ve zayıf arz ile karşı karşıya kalan tek pazar petrol değil. Bakır fiyatları son haftalarda keskin bir şekilde düştü. Ancak depo seviyeleri tarihi düşük seviyelerde. Envanter verilerine göre, LME depolarında Haziran ayı sonunda sadece 696.109 ton kayıtlı bakır bulunuyordu. Analistler, bunun bu yüzyılda görülen en düşük seviye olduğunu söylediler. Altının aşırı satılmış olmasına rağmen, Cieszynski yakın vadede ons başına 1.680 dolarlık test desteğini göz ardı edemeyeceğini söyledi. Bununla birlikte, özellikle ABD dolarındaki büyük ivme karşısında, altının diğer varlıklara kıyasla bir miktar göreceli güç göstermeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.