Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,583.11
+0.91
ETH
$1,798.58
-0.88
LTC
$90.13
-2.14
DASH
$56.72
-1.97
XMR
$158.82
+0.84
NXT
$0.00
+8.68
ETC
$20.39
-2.16
DOGE
$0.07
-1.7
ZEC
$37.34
+0.7
BTS
$0.01
-1.4

Efsane İsimler: Altın Fiyatları İçin Sıradaki Seviyeler Bunlar!

0 34

Altın fiyatları Perşembe günü 40 dolar düştü. Piyasalar, Fed’in Temmuz toplantısında 100 baz puanlık bir faiz artışı yapmasını fiyatlamaya başladı. Bunun etkisiyle, kısa bir süreliğine 1.700 dolar seviyesinin altını gördü.

Fed’in 100 baz puanlık artış yapması kuvvet kazanıyor

kriptohaberler.net’dan takip ettiğiniz üzere Haziran ayında yıllık TÜFE’nin %9,1 ve yıllık ÜFE’nin %11,3 arttı. Bu nedenle ABD’de açıklanan son enflasyon rakamları piyasaları şoke etti. Bunun ardından faiz artırımı beklentileri hızla yeniden fiyatlandı.

Enflasyon verilerinden önce, CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar Fed’in 27 Temmuz toplantısında 75 baz puanlık bir artış için %100’e yakın bir şans görüyordu. Ancak rakamların açıklanmasından sonraki 24 saat içinde beklentiler %80,9’luk bir 100 baz puanlık artış şansına kaydı. Bu, Fed Fon Oranı’nı %2,50 – %2,75 aralığına götürür. ING’de FX stratejisti Francesco Pesole, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Daha dün sabah, piyasa nihayet Temmuz’da ilk kez tam 75 baz puanlık bir faiz artışı fiyatladı. Birkaç saat içinde, ABD’de uzlaşmanın üzerinde bir TÜFE verisi ve Kanada Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık sürpriz bir faiz artışı, tüm resmi yeniden değiştirdi. Bu iki olaydan sonra, piyasalar Fed’in iki hafta içinde yapacağı %1,0’lik bir faiz artışını ciddi olarak düşünmeye başladı.

Altın fiyatları

Craig Erlam: Altın fiyatları, enflasyon verilerinden gelen sıcaklığı hissediyor

Kanada Merkez Bankası, Çarşamba günü 100 baz puanlık bir artışla piyasaları şaşırttı. Ayrıca, enflasyonun önümüzdeki üç ay boyunca yüksek kalacağı uyarısında bulundu. OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, konuya ilişkin olarak şunları söylüyor:

Kanada Bankası, ABD TÜFE açıklamasından kısa bir süre sonra üç haneli artışlara sıçradı. Ayrıca, geçen yıl bahardan bu yana enflasyonu hafife aldığını kabul etti. Sarı metal, enflasyon verilerinden gelen sıcaklığı hissediyor. Buna tepki olarak agresif bir sıkılaşma yapıyor. Enflasyon verilerinde şu anda ABD’de sahip olabileceğimiz zirveyi gördükten sonra popülaritesinin arttığını görebiliriz. Ancak yukarı yönlü sürprizler eğilimi yatırımcıları temkinli bırakacaktır

Daniel Ghali: Altın böcekleri domino gibi düşüyor

Altın birçok engelle karşı karşıya. Ancak durgunluk korkularının yardımcı olması mümkün. Değerli metal Perşembe günü 1.700 doların altını gördü. Bu hareketle, 11 ayın en düşük seviyesini test etti ve pandemi öncesi seviyelere yaklaştı. TD Securities’in kıdemli emtia stratejisti Daniel Ghali, şu yorumu yapıyor:

Altında büyük bir teslimiyet olayı yaşanıyor olabilir. Altın böcekleri, domino gibi düşüyor. Salgın öncesi seviyelere meydan okuyan fiyatlar ile değerli metallerde önemli bir kapitülasyon olayının riskleri artıyor.

Altın fiyatları

“EUR/USD paritesindeki oynaklığın yükselmesi muhtemel”

ABD doları endeksi 20 yılın en yüksek seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. Ayrıca, faiz artışı ve petrol satışları sürüyor. Bu ortamda analistlere göre, altında aşağı yönlü fiyat baskıları artıyor. Francesco Pesole, şu tahminlerini paylaşıyor:

EUR/USD paritesi etrafındaki oynaklığın yükselmeye devam etmesi olası. Ayrıca, diğer USD paritelerini etkilemesi muhtemel. Fed oranı beklentilerindeki mevcut yeniden fiyatlandırmanın (diğer faktörlerle birlikte) bu aşamada doları destekleyebileceğini düşünüyoruz. Buna ek olarak EUR/USD’de 1,000’in altında daha kararlı bir kırılma riskinin doları genel olarak güçlendirebileceğini öngörüyoruz.

Altın fiyatları

“Altın fiyatları daha fazla düşebilir”

Craig Erlam, bir sonraki destek seviyesinin 1.680 dolar ile 1.700 doların altında bir kırılmanın hala çok muhtemel olduğunu söylüyor. Ancak analiste göre, zirve bir kez yerinde olduğunda ve enflasyon baskılarının geri çekildiğini gördüğümüzde, ekonomi resesyona girerken altının tekrar lehte olduğunu görmemiz mümkün.

Daniel Ghali, 1.650 ile 1.700 dolar arasındaki pandemi öncesi seviyelerin altına bir düşüşün, değerli metalde daha da büyük bir satışı tetikleyebileceğini kaydediyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:

Fiyatlar pandemi dönemine giriş seviyelerinin altında işlem görürse, baskı bir kapitülasyona doğru artıyor. Tasfiye boşluğunda, bu büyük pozisyonlar en savunmasız durumda. Bu da sarı metalin daha da aşağı yönlü olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.