Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,523.84
+5.53
ETH
$1,820.53
+5.31
LTC
$92.62
+6.39
DASH
$58.32
+4.93
XMR
$157.03
+1.89
NXT
$0.00
+5.53
ETC
$20.88
+4.56
DOGE
$0.08
+5.76
ZEC
$37.30
+2.64
BTS
$0.01
+4.55

2 Analist: Altın Fiyatları İçin Şimdi Bu Seviyeleri Bekleyin!

0 31

ABD TÜFE’nin son 40 yılın yeni zirvesine ulaşmasının ardından, sarı metal üzerindeki baskı arttı. Bunun etkisiyle altın fiyatları, Perşembe günü sert düştü. ABD doları ise son 20 yılı zirvelerine yükseldi. Bu da parlak metalin bir yıldan fazla bir sürenin en düşük kapanışını yapmasında başat rol oynadı.

ABD doları güçlenirken, altın fiyatları üzerindeki baskısı artıyor

Spot altın, basın zamanında %0,2 kayıpla, 1.706 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,3 düşüşle 1.700 dolara geriledi. kriptohaberler.net’dan takip ettiğiniz üzere, bu yılın başlarında altın fiyatları 2.000 doların üzerine çıktı. Ancak, o zamandan beri değerli metal fiyatları düşüş yörüngesinde ilerliyor. Analistler, bu konuda altın üzerinde baskı oluşturan güçlü ABD dolarını büyük ölçüde suçluyorlar.

Bu arada ABD doları, Perşembe günü Japon yeni karşısında 1998’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. USD/JPY, Japonya Merkez Bankası’nın gevşek para politikası çerçevesine bağlı kalmasıyla dolar karşısında 140 yen’e yaklaşıyor. ABD’de yatırımcılar, Federal Rezerv’in Temmuz toplantısından sonra tam bir yüzde puanlık faiz artırımı yapmasını bekliyor. Ayrıca bu beklenti, giderek güç kazanıyor. Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostic dün tam bir yüzde puanlık artış beklentileri sorulduğunda “her şey yolunda” dedi. Bostic, bu yıl Fed’in oran belirleme komitesinin bir üyesi değil. Ancak gelecek yıl olacak.

Altın Fiyatları

Peter Spina: Şu anda altın için rekorlar kıracak bir koşu beklemeyin

GoldSeek’in başkanı ve CEO’su Peter Spina, verdiği bir demeçte, altının Perşembe günkü kayıplarının değerli metali biriktirmek için “mükemmel bir fırsat” sunduğunu söylüyor. Bunula birlikte analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Sadece şu anda altın için rekorlar kıracak bir koşu beklemeyin. Sarı metalin yeniden 1.900-2.000 dolara yükselmesi mümkün. Ancak, Fed’in agresif faiz artırımlarını yönlendirdiğini görene kadar altın fiyatının sıkışıp kaldığımız bu fiyat aralığından çıktığını görmemiz olası değil.

“Durgunluk temel konu haline gelirse, altın fiyatları için durum değişebilir”

OANDA’da kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, piyasalar hakkında görüşlerini paylaştı. Analist, sarı metal kırılgan görünse de, durgunluk temel durum haline gelirse bunun değişebileceğini kaydediyor. Bunu, güvenlik arayan yatırımcıların altını ve Hazineleri yeniden keşfettiğini varsayarsak söylüyor. Bu bağlamda analist, görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Ne de olsa altın, güvenli bir liman. Ekonominin enflasyon ve faiz oranlarının ağırlığı altında ezileceği ve altının giderek daha fazla talep göreceği bir noktanın gelmesi muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.