Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,575.98
+0.53
ETH
$1,802.01
-0.45
LTC
$90.12
-1.05
DASH
$56.79
-1.61
XMR
$160.42
+1.76
NXT
$0.00
+0.53
ETC
$20.47
-1.16
DOGE
$0.07
-1.3
ZEC
$37.54
+0.05
BTS
$0.01
-1.06

Altın Fiyatı İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Tarihlere Dikkat!

0 24

Altın, üst üste beşinci haftasında ağır kayıplar yaşadı. Sarı metal, yaklaşık bir yıl içinde ilk kez 1.700 doların altını gördü. ABD doları gücü ve artan durgunluk korkuları arasında sarı metal için talep görünümü zayıflıyor. Bu da altın fiyatı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Bu arada Fed, 16 Temmuz’da karartma dönemine girdi. Piyasalarda ne oldu ve beklentiler ne? Piyasa analisti Eren Sengezer’in yorum ve analizleriyle okuyucularımız için hazırladık.

Altın fiyatı Çarşamba günü çılgınca dalgalandı

Güvenli liman akımları haftanın başında finans piyasalarına hakim oldu. Çin, Omicron alt varyantının yayılmasını kontrol altına almak için karantina uygulamasına devam ediyor. Bu nedenle yenilenen endişeler, yatırımcıları sığınmaya zorladı. Avrupa’da, Kuzey Akım 1 Gaz Boru Hattı’nın yıllık bakımı başladı. Öte yandan, Rusya’nın Avrupa’ya gaz arzını daha da azaltmak için yeniden açılmasını kasten geciktirdiği yönündeki korkuları canlandırdı. Dolar Pazartesi gününde gücünü korudu ve altın negatif bölgede kapandı.

Salı günkü dalgalı piyasa hareketini takiben, altın fiyatı Çarşamba günü çılgınca hareket etti. ABD TÜFE Mayıs ayındaki %8,6’dan Haziran’da yıllık bazda %9,1 yükseldi. Böylece enflasyon kırk yılın en yüksek seviyesine sıçradı. Ayrıca bu veri, %8,8 olan piyasa beklentisini aştı. kriptohaberler.net’dan takip ettiğiniz üzere altın ilk tepkiyle 1.700 dolara düştü. Ancak, Amerika seansının sonlarında bir toparlanma kaydetmeyi başardı ve küçük günlük kazançlar kaydetti.

Altın fiyatı

Atın fiyatı, Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesini gördü

Bununla birlikte, yatırımcılar Fed’in sıcak enflasyon raporuna ilişkin faiz görünümünü yeniden değerlendirdi. Bu nedenle ABD doları rallisi Perşembe günü hız kazandı. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’e, FOMC’nin en son TÜFE rakamlarından sonra tam bir yüzde puanlık faiz artırımı düşünüp düşünmeyeceği soruldu. Bostic, ‘her şey yolunda’ yanıtını verdi.

CME Group’un FedWatch Aracı, Temmuz ayında 100 baz puanlık bir faiz artışı olasılığının sadece bir hafta önce %10’dan %80’in üzerine çıktığını gösterdi. Buna karşılık, ABD Dolar Endeksi (DXY) 109,00 seviyesinin üzerinde yaklaşık 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Atın fiyatı ise, 1.697 dolar ile Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Fed’in 100 baz puanlık bir artış yapma olasılığı geriledi

En son piyasa gelişmeleri hakkında yorum yapan Federal Rezerv Başkanı Christopher Waller, Temmuz ayında 100 baz puan (bps) faiz artırımı fiyatlayarak piyasaların kendilerini aşmış olabileceğini savundu. Waller, Temmuz ayında 75 baz puanlık bir artıştan yana olduğunu söyledi. Ancak perakende satışlar ve konut verilerinin beklenenden daha güçlü gelmesi durumunda daha büyük bir faiz artışına yönelebileceğini de sözlerine ekledi. Bu yorumların ardından, Temmuz ayında 100 baz puanlık bir artış olasılığı %50’ye geriledi. Ardında USD konsolidasyon aşamasına geçerek altının 1.700 doların biraz üzerinde ayakta kalmasını sağladı.

Cuma günü ABD Perakende Satışları geldi. Satışlar, Haziran ayında aylık bazda %1 artarak 680,6 milyar dolara yükseldi. Bu veri, %0,8’lik piyasa tahminini aştı. Bununla birlikte, ABD doları irtifa kaybetmeye devam etti. Sadece bir gün önce 100 baz puanlık bir artışa işaret eden Bostic, Cuma günü tonunu değiştirdi. Bostic, çok dramatik bir hareketin ekonominin olumlu yönlerini zayıflatabileceğini ve belirsizliği artırabileceğini söyledi. DXY, Temmuz ayı için 100 baz puanlık faiz artışı olasılığının %30’a düşmesiyle aşağı yönlü düzeltmesini genişletti.

Altın fiyatı

Gelecek haftanın veri gündemi ve altın üzerindeki etkileri

ABD ekonomik raporu, haftanın başında yüksek etkili veri yayınlarını içermeyecek. Analiste göre, Pazartesi günü, piyasa katılımcılarının Temmuz ayı NAHB Konut Piyasası Endeksi verilerine tepki vermesi olası. Endeksin, Haziran ayında 67’den 68’e yükselmesi bekleniyor. Politika yapıcılar konut piyasası koşullarına çok dikkat ediyor. Analist, zayıf bir verinin ABD dolarının zayıflamasına neden olacağını söylüyor. Doğal olarak bunun tersi de geçerli. Aynı notta yatırımcılar, Salı günkü Konut Başlangıçları verilerini yeni bir ivme için inceleyecek.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika kararlarını açıklayacak. Bankanın Eylül ayı için faiz oranlarını 25 baz puan artırması ve 50 baz puanlık bir artış sinyali vermesi bekleniyor. ECB, sıkılaştırma eğrisinin oldukça gerisinde kalmaya devam ediyor. Analiste göre, eğer banka piyasaları politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmaya hazır olduğuna ikna edemezse, ABD dolarının eurodan çıkışlardan faydalanması mümkün.

Altın fiyatı

Cuma günü, S&P Global Temmuz ayı İmalat ve Hizmet PMI ön raporlarını yayımlayacak. Yatırımcılar, özel sektördeki ticari faaliyetin mütevazı bir hızla genişlemeye devam etmesini bekliyor. Bu PMI’lardan herhangi birinin 50’nin altına düşmesi ve bir daralmaya işaret etmesi durumunda, USD’nin hafta sonu öncesinde geri planda kalması muhtemel. Analist, özetle şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yatırımcılar Fed’in Temmuz ayındaki faiz artırımının boyutunu değerlendirirken hesaba katacakları yalnızca birkaç orta seviye veri yayınına sahip olacaklar. Bu nedenle, altın her iki yönde de belirleyici bir hamle yapmakta zorlanabilir.

xau

Altın fiyatı teknik görünümü ve altın duygu anketi

Piyasa analisti Eren Sengezer’in altının teknik resmini şu şekilde çiziyor. Veriler, altının aşırı satılmaya devam ettiğine işaret ediyor. Ayrıca, fiyatın uzun vadeli azalan regresyon kanalının alt sınırının altında kaldığını gösteriyor. Ek olarak, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi Cuma günü üst üste 10. işlem gününde 30’un altında kaldı.

xau

1.740 dolar, altının önümüzdeki hafta teknik bir düzeltme yapması durumunda 1.760 dolardan önceki ilk direnç olarak duruyor. Aşağı yönde, satıcılar 1.700 doları dirence çevirmeyi başarırsa 1.680 dolara ve 1.670 dolara doğru ek kayıpların görülmesi muhtemel.

xau

FXstreet Tahmin Anketi’ne katılan uzmanların yarısı altın fiyatının önümüzdeki hafta daha düşük olacağını öngörüyor. Bununla birlikte, 1.691 dolarlık bir haftalık ortalama hedef, kayıpların nispeten sınırlı kalmasının beklendiğine bir işaret. Bir aylık görünüm karışık bir tablo çizerken, dörtte birlik görünüm ezici bir şekilde yükselişte.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.