Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$28,523.84
+5.53
ETH
$1,820.53
+5.31
LTC
$92.62
+6.39
DASH
$58.32
+4.93
XMR
$157.03
+1.89
NXT
$0.00
+5.53
ETC
$20.88
+4.56
DOGE
$0.08
+5.76
ZEC
$37.30
+2.64
BTS
$0.01
+4.55

Altcoin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0 32

Altcoin nedir? Altcoin, kripto para piyasasında Bitcoin dışındaki tüm tokenleri kapsayan, oldukça yaygın kullanılan bir terimdir. Bu makalede altcoin nedir, özellikleri nelerdir, nasıl çalışır gibi yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. kriptohaberler.net olarak, merak eden okurlarımız için hazırladık. Gelin birlikte inceleyelim.

Altcoin nedir?

Bitcoin dünya çapında en önde gelen ve yerleşik kripto para birimidir. Bu nedenle, bazı kripto fanatikleri Bitcoin’i “birincil” kripto para birimi olarak görmektedir. Ancak her biri farklı parasal değerlere ve kullanım durumlarına sahip binlerce benzersiz kripto para bulunmaktadır. Genel olarak konuşursak altcoin’ler, Bitcoin dışındaki her kripto para birimini ifade etmektedir. Cardano, Solana, Polkadot ve Uniswap gibi Bitcoin olmayan herhangi bir kripto para da altcoin’dir. Bununla birlikte token olarak tanımlanan varlıklar da altcoin olarak kabul edilebilmektedir. Aslında altcoin terimi, “alternatif para” kavramından türetilmiştir. Bununla birlikte, Ethereum ve Dogecoin gibi birçok kripto para, giderek bu tanımdan çıkarılmaktadır. CoinMarketCap’a göre Bitcoin dahil bazı varlıklar dışında tüm kripto paralar, mevcut olarak altcoin sınıfında listelenmektedir.

Altcoin’ler nasıl çalışır?

Bitcoin gibi, altcoin projeleri de Blockchain teknolojisi aracılığıyla çalışmaktadır. Blockchain, dünya çapında birden fazla, bazen binlerce bilgisayar tarafından aynı anda sürdürülen bir veri tabanıdır. Bu veri tabanı dijital, merkeziyetsiz ve dağıtık bir yapıya sahiptir. Ayrıca çoğunlukla “Network” yani “ağ” olarak tanımlanmaktadırlar. Bu ağlardaki yeni işlemler madenciler tarafından doğrulanmaktadır. Böylece işlemler, Blockchain üzerine işlem blokları olarak kaydedilmektedir. İşlemler bir Blockchain’e işlendikten sonra geri alınamaz.

Birçok altcoin projesi, kripto paralarını diğerlerinden daha iyi hale getirmek için çeşitli özellikler sunmaktadır. Örneğin, Stellar Blockchain, rakiplerinden daha hızlı, daha ucuz ve daha enerji verimli bir şekilde çalışmayı amaçlamaktadır. Önde gelen meme coin’ler arasında yer alan Dogecoin de bunlardan biridir. DOGE, 2013 yılında bir şaka tabanlı kripto para olarak piyasaya çıktı. Ardından Tesla CEO’su Elon Musk’tan destek alarak ön plana çıktı.

Altcoin’lerin özellikleri nelerdir?

Her altcoin projesinin farklı kullanım durumları bulunmaktadır. Örneğin Ethereum size dApp’ler ve akıllı sözleşmeler sunarken, Decentraland bir Metaverse dünyası sağlamaktadır. Bu kapsamda ETH, Ethereum ağı içindeki işlemleri ödemek için kullanılmaktadır. Decentraland’ın altcoin’i MANA ise Metaverse’deki çeşitli öğeleri satın almaya yarar. Yapmak istediğiniz şeye göre Blockchain ağları ve altcoin’ler bulmanız faydalı olacaktır. Bununla birlikte bir altcoin’e yatırım yapmak tüm kripto para birimleri gibi risklidir. Altcoin’ler de Bitcoin gibi yüksek oynaklığa sahiptir. Yani değerleri, çok fazla yükselip düşebilmektedir.

Altcoin nedir? Nasıl alınır?

Altcoin projeleri, kripto para borsalarında yer almaktadır. Ancak her altcoin’in her borsada bulunmasını beklemek mantıksız olacaktır. Bunun nedeni borsaların farklı varlıkları listeliyor olmasıdır. Örneğin Shiba Inu, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’de işlem görmektedir. Bununla birlikte, önde gelen başka bir borsa olan Robinhood’dan satın alınamamaktadır. Yani ilgilendiğiniz altcoin projesinin listelendiği bir borsaya üye olmak oldukça önemlidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.