Son dakika kripto para haberleri!
BTC
$27,060.67
-2.34
ETH
$1,867.00
-1.92
LTC
$89.48
-2.82
DASH
$41.81
-4.02
XMR
$148.44
-3.2
NXT
$0.00
-2.34
ETC
$17.98
-1.69
DOGE
$0.07
-1.22
ZEC
$32.21
-4.53
BTS
$0.01
-2.37

Bancor Nedir? BNT Coin Nasıl Alınır?

0 50

Bancor nedir? Tarihin ilk DeFi protokolü olan Bancor (BNT), kullanıcılara staking ile yüksek kazanç sunma imkânı tanıyan bir Blockchain projesidir. Bu makalede Bancor nedir, ne sunar, BNT coin nedir, nasıl alınır, ne için kullanılır gibi merak edilen soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. Merak eden okurlarımız için,kriptohaberler.net olarak hazırladık. Gelin projeyi birlikte inceleyelim.

Bancor nedir?

2017 yılında piyasaya sürülen Bancor, kripto para ekosistemindeki ilk merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolüdür. Ethereum Blockchain üzerine inşa edilen proje, kullanıcılara kalıcı kayıplardan korunma ve tek çeşit token ile yüksek stake getirisi elde etme imkânı tanır. İsviçreli bankacılar tarafından oluşturulan proje, merkeziyetsiz özerk organizasyon (DAO) olarak yönetilir. Topluluk tarafından merkeziyetsiz bir biçimde yönetilen protokol, 2021 yılında DeFiSafety tarafından en güvenli protokollerden biri seçilmiştir. Protokol, BNT coin isimli bir yerel kripto para birimine sahiptir. Bu kripto para, ağ içerisinde işlemleri ödemek gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

Bancor projesi, kendine ait akıllı sözleşmeleri ve likidite havuzuyla, diğer projelere ihtiyaç duymadan DeFi işlemleri gerçekleştirmeyi mümkün kılar. Protokol, kullanıcıların ETH, WBTC, LINK, MATIC, AAVE gibi birçok popüler kripto parayı stake etmelerine izin verir. Protokolün akıllı sözleşmelerine kripto paralarını kilitleyen kullanıcılar, yıllık %60’a varan stake getirisi elde etme imkanına sahiptir. Bunun yanında kullanıcılar, protokolün likidite havuzları sayesinde bir satıcıya ihtiyaç duymadan kripto paralarını eş değer bir varlığa dönüştürebilir ve alım-satım işlemleri gerçekleştirebilir.

BNT coin nedir? Ne için kullanılır?

BNT coin, Bancor projesinin yerel kripto para birimi olarak çalışan bir tokendir. Maksimum arzı bulunmayan token, Ethereum Blockchain üzerinde ERC-20 akıllı kontratıyla oluşturulmuştur. BNT ağın merkeziyetsizliğini sağlar. Tokeni elinde bulunduran kullanıcılar Bancor DAO’ya girerek protokolün yönetimine katılabilir. DAO’ya katılan kullanıcılar, alınan kararlarda oy verebilir ve topluluğa teklif sunabilir. Bunun yanında BNT coin, ağ içerisinde çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

Kullanıcılar, protokolün varlık havuzlarına likidite sağlamak için BNT kullanır. Bir kullanıcı, likidite havuzlarına varlık eklediğinde, havuzda diğer kullanıcıların ağda ödedikleri işlem ücretlerinden pay alma hakkı kazanır. Likidite sağlayıcıları, havuzdaki likidite, ücretler ve madencilik ödüllerinden paylarını temsil eden miktarda token kazanır. Havuzlara daha çok likidite sağlayan kullanıcıların aldıkları ödül miktarı da daha fazladır. Yazının yazıldığı sırada BNT coin, 611 milyon dolar civarında bir piyasa değerine sahipti ve en büyük 118. kripto para birimi konumundaydı. Buna ek olarak, 262,6 milyon adet BNT dolaşımdaydı.

BNT coin nasıl alınır?

BNT coin, birçok kripto para borsasında işlem görmektedir. Mevcut olarak Binance, OKX, Bybit, Huobi Global gibi kripto borsaları tokeni listelemektedir. Bancor projesi ile ilgilenen yatırımcılar, öncelikle bu borsalardan birine üye olmalıdır. Eksiksiz bir şekilde üye olup, cüzdanlarına dolar ve lira gibi fiat bir para birimi yükleyen kullanıcılar, BNT satın alımı gerçekleştirebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.