Son dakika kripto para haberleri!
BTC
ETH
LTC
DASH
XMR
NXT
ETC
DOGE
ZEC
BTS

Dai Nedir? DAI Ne İşe Yarar?

0 25

Dai, 2017 yılında MakerDAO ekosisteminin bir parçası olarak piyasaya sürülen bir Stabilcoin’dir. Bu makalemizde kriptohaberler.net olarak “Dai nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Dai nedir? Ne işe yarar?

Dai, MakerDAO, Dai’den iki yıl önce başlatılan eşler arası bir kripto para birimi ödünç verme platformudur. Bireyler MakerDAO’yu kullanarak DAI biçiminde hem borç alabilir hem de borç verebilmektedir. Ayrıca platform tamamen merkezi değildir. MakerDAO şu anda Uniswap ve Yearn Finance gibi diğer büyük oyuncularla birlikte kripto endüstrisindeki en popüler DeFi projelerinden biri olarak duruyor. Aslında, MakerDAO şu anda kullanıcı mevduatlarından kilitlenen iki milyondan fazla ETH’ye sahiptir.

Bu nedenle oldukça başarılı bir DApp haline geldiğini söylemek güvenlidir. MakerDAO ve Dai birçok Stabilcoin’de olduğu gibi Ethereum Blockchain’de bulunmaktadır. Bu, Dai’yi Coinbase, Binance ve KuCoin gibi çoğu kripto borsasında satın alabileceğiniz bir ERC-20 Tokeni yapar. Dai bir ERC-20 Token olduğu için MetaMask, Atomic Wallet ve Exodus dahil olmak üzere çok çeşitli iyi bilinen cüzdanlarda saklanabilmektedir. MakerDAO’nun Ethereum Blockchain’deki varlığı akıllı sözleşmeleri desteklemesine de izin vermektedir.

DAI Coin nedir?

Platformun yerel Token’i DAI’dir. DAI, kripto cüzdanlarında veya borsalarında saklayabileceğiniz bir sabit kripto para veya merkeziyetsiz, tarafsız bir kripto para birimidir. DAI ile ilgili bir diğer önemli nokta, Ethereum ve diğer popüler Blockchain platformlarının platformu desteklemesidir. MakerDAO kullanıcıları, Maker Protocol’de bulunan Maker Vault’lara teminat varlıkları yatırarak kolayca DAI oluşturabilmektedir. Bu, DAI’nin dolaşımını sağlar. Böylece kullanıcılara likiditeyi kolaylaştırabilmektedir.

Nasıl çalışır?

DAI, hem merkezi borsalardan hem de merkeziyetsiz borsalardan (DEX’ler) satın alınabilen bir ERC-20 Token’idir. Ek olarak, MakerDAO’nun Oasis Borrow panosu aracılığıyla bir Maker teminat kasası açarak DAI oluşturabilmektedir. Aynı zamanda ödünç de alınabilmektedir. Ek olarak teminat olarak Ethereum tabanlı varlıkları yatırabilirsiniz. Yapıcı teminat kasaları daha önce teminatlandırılmış borç pozisyonları (CDP’ler) olarak anılırdı.

Maker protokolünün daha önceki bir yinelemesinde, ödünç alınan DAI iade edilene kadar teminatı emanette tutan akıllı sözleşmelerdir. Yatırdığınız teminatın değeri, her zaman size verilen DAI’nin değerini aşmalıdır. Teminatın değeri, verilen DAI Token’lerinin değerinin altına düşerse, teminatınız tasfiye edilecektir. DAI, Blockchain ekosistemindeki en entegre dijital varlıklardan biridir. Bir kez ödünç alındığında, diğer yerlerin yanı sıra DeFi uygulamalarında veya Blockchain tabanlı oyunlarda kullanılabilir.

Dai nedir? DAI nasıl satın alınır?

Dai şu anda çok sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Dai’nin işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: OKX, FTX, Bybit, Bitget. Projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlamalıdır. Daha sonra borsanın hesap açma adımlarını tamamlamalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.