Son dakika kripto para haberleri!
Cannot fetch data from server.

Tron Nedir? TRX Ne İşe Yarar?

0 19

TRON platformu ile TRX Token, dağıtılmış ve merkezi olmayan veri depolama teknolojisini eğlence ile içerik üretme endüstrisine getirmek istemektedir. Dijital içerik dağıtımını daha kolay bir hale getirerek katılım için ödüller sağlamaktadır. Bu makalemizde kriptohaberler.net olarak “Tron nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Tron nedir? TRX ne işe yarar?

TRON platformu, 2017 yılı Eylül ayında “Web’i Merkezileştirme” sloganıyla başlatılmıştır. İçerik paylaşım sisteminin temeli olarak akıllı sözleşmelere ve yüksek performansa odaklanan merkezi olmayan Blockchain olarak tanıtılmıştır. 

Bu özellikler ilk etapta eğlence endüstrisine ve içerik paylaşımına odaklanmıştır. Ancak TRON geliştiricileri, artık platformlarını yeni ve merkezi olmayan bir World Wide Web’in temeli olarak tanıtmaktadır. Buna ek olarak ise TRON, özel DApp’lerin dağıtımını kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen tam gelişmiş bir işletim sistemi olmak istemektedir.

Nasıl çalışır?

Tron Token’leri madencilik ile elde edilememektedir. Tron Platformu, işlem boyutlarının, blok aralıklarının ve ücret planlarının seçilen delegeler tarafından ele alınmaktadır. Ayrıca değiştirilen bir DPoS konsensüs mekanizması olarak oluşturulan TPOS mekanizmasını kullanmaktadır .

Bu sistemde, 27 sözde Süper Temsilci (SR) blok üretmekten sorumlu olmaktadır. TRON ağına giriş için planlanan tüm değişikliklerin Tron Token’lerine sahip yatırımcılar tarafından oylanması gerekmektedir. Aynı durum, ağla ilgilenmekle görevli delegeler için oy vermek için de geçerlidir. Bununla birlikte en iyi 27 aday SR’lere terfi etmiştir. Bütün bu süreçler süreklidir ve her delegenin performansına göre gerçekleşmektedir. TRON platformunda üç tür düğüm bulunmaktadır:

Tanık düğümleri: Bu düğümler Süper Temsilciler tarafından kurulmaktadır. Ayrıca esas olarak blokların oluşturulmasından, oylama sürecinden ve oylama tekliflerinin sunulmasından sorumlu olmaktadır.Tam düğümler: Bu düğümler, API’lerden, yayın işlemlerinden ve bloklarından sorumlu olmaktadırlar.Sağlamlık düğümleri: Bu düğümler, tam düğümlerden gelen blokları senkronize etmektedir. Aynı zamanda indekslenebilen API’leri de yönetmektedir.

Tron nedir? TRX nasıl satın alınır?

TRX ile şu anda işlem yapılabilen borsalar; Binance, OKX, BTCEX, MEXC’dir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir:

Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz TRX listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra borsanın hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca TRX Coin’i seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.